Sallatë Yum Yum e bërë nga lakra kineze dhe petë e menjëhershme

Sallatë Yum Yum e bërë nga lakra kineze dhe petë e menjëhershme

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Sallata Yum Yum me petë të menjëhershme është një sallatë krejtësisht e shijshme që është perfekte për festën ose skarë të radhës. Farat e pjekura të lulediellit dhe farat e kungullit shkojnë shumë me petët krokante yum yum dhe lakrën e lëngshme kineze. Veshja pikante me një prekje aziatike përmbyll në mënyrë të përkryer kripën Yum Yum.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë Yum Yum e bërë nga lakra kineze dhe petë e menjëhershme
Sallatë Yum Yum e bërë nga lakra kineze dhe petë e menjëhershme

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Sallata Yum Yum me petë të menjëhershme është një sallatë krejtësisht e shijshme që është perfekte për festën ose skarë të radhës. Farat e pjekura të lulediellit dhe farat e kungullit shkojnë shumë me petët krokante yum yum dhe lakrën e lëngshme kineze. Veshja pikante me një prekje aziatike përmbyll në mënyrë të përkryer kripën Yum Yum.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Azia | Përgatitja: Rosto | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 0,5 copë lakër kineze
 • 1 pako petë të çastit, yum yum
 • 50 g bajame
 • 1.5 lugë fara luledielli
 • 1.5 lugë fara kungull
 • 0.5 lugë kripë
 • 0.5 lugë piper
 • 2 lugë uthull, uthull me 7 barishte
 • 1,5 lugë sheqer
 • 40 ml vaj arre

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku sheqerin, uthullën, kripën, piperin, vajin dhe barishtet nga qesja e petëve derisa të tretet sheqeri.
 2. Tërrmoni imët petët yum yum.
 3. Lëreni në salcë për 10-15 minuta.
 4. Në tigan kaurdisim lehtë bajamet dhe farat e lulediellit dhe i lëmë të ftohen.
 5. Lakrën kineze e presim në rripa të imta dhe e shtojmë te petët.
 6. Qojmë dhe presim imët qepën e kuqe.
 7. I shtojmë qepët dhe farat në sallatë .
 8. Shërbejeni sallatën e përfunduar yum yum me skarë.

Vegla

 • tas
 • lugë
 • thikë
 • dërrasë prerëse