Salmon i butë i pjekur në furrë i mbushur me spinaq dhe mocarela

Salmon i butë i pjekur në furrë i mbushur me spinaq dhe mocarela

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Askush nuk do të jetë në gjendje t’i rezistojë këtij salmoni. gatuhet në furrë me një mbushje të butë spinaq dhe tre lloje djathi. Kjo e bën peshkun shumë të butë dhe të lëngshëm, me një aromë delikate dhe shije hudhre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salmon i butë i pjekur në furrë i mbushur me spinaq dhe mocarela
Salmon i butë i pjekur në furrë i mbushur me spinaq dhe mocarela

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Askush nuk do të jetë në gjendje t’i rezistojë këtij salmoni. gatuhet në furrë me një mbushje të butë spinaq dhe tre lloje djathi. Kjo e bën peshkun shumë të butë dhe të lëngshëm, me një aromë delikate dhe shije hudhre.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 4 lugë gjelle vaj vegjetal + pak për lyerje
 • 150g spinaq
 • 1 thelpi hudhër
 • ¾ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji piper të zi
 • 4 lugë krem djathë
 • 30-40g parmixhano
 • 70-80g mocarela
 • 4 fileto salmon, ose peshk tjetër të kuq
 • limon, disa feta për shije

Udhëzime

 1. Nxehni 2 lugë gjelle në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 2. Prisni spinaqin dhe shtoni në tigan.
 3. Gajeni duke e trazuar derisa të zbehet.
 4. Qëroni dhe grijeni hudhrat. me spinaqin .
 5. I shtojmë ¼ lugë çaji kripë dhe piper të zi.
 6. Përziejmë mirë.
 7. Pa e hequr tiganin nga zjarri, përziejmë spinaqin me kremin e djathit.
 8. Më pas shtojmë parmixhanin e grirë imët dhe mocarelën.
 9. Prisni filetot e salmonit në këtë mënyrë krijoni një xhep mjaft të thellë.
 10. Servozoni me kripë dhe piper.
 11. Me anë të një luge vendosni mbushjen e spinaqit në secilin xhep të salmonit.
 12. Vendosni peshkun në një tavë të lyer me vaj dhe spërkatni me vajin e mbetur.
 13. Shtojme disa feta limoni
 14. E vendosim taven ne furre te parangrohur ne 220°C.
 15. Pjekim salmonin ne te per rreth 10-15 minuta.
 16. Hiqim salmonin e pjekur ne furre dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë
 • rende
 • lugë gjelle