Salmon i lëngshëm i pjekur në furrë me kunguj, patate dhe speca

Salmon i lëngshëm i pjekur në furrë me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Salmoni i furrës është ushqim i pastër shpirtëror, me pak punë mund të krijoni kënaqësi të madhe! Së bashku me kungullin, patatet dhe specat, jo vetëm ka shije të shijshme, por është edhe praktike për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salmon i lëngshëm i pjekur në furrë me kunguj
Salmon i lëngshëm i pjekur në furrë me kunguj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Salmoni i furrës është ushqim i pastër shpirtëror, me pak punë mund të krijoni kënaqësi të madhe! Së bashku me kungullin, patatet dhe specat, jo vetëm ka shije të shijshme, por është edhe praktike për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 600 g salmon
 • 1 piper, i kuq
 • 100 g kungull
 • 200 g patate
 • 3 thelpinj hudhra
 • kopër, sipas shijes
 • presh, sipas shijes
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë borzilok
 • piper kajen , për shije
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini patatet dhe pritini në kubikë të mëdhenj.
 2. Lajeni kungullin Hokkaido dhe priteni gjithashtu në copa të mëdha.
 3. Prisni specat e kuq në shirita të gjerë dhe i rregulloni perimet me kripë dhe piper.
 4. I lyeni me vaj ulliri dhe i vendosim në një tavë së bashku me thelpinjtë e hudhrës.
 5. Perimet i ziejmë në furrë të parangrohur në 200 gradë për rreth 15 minuta.
 6. Shpëlajmë filetot e salmonit me uje te ftohte dhe thajeni me leter kuzhine.
 7. < li style="text-align: left">Rriposini me kripe, piper, koper dhe borzilok sipas shijes.

 8. Vendosni sipër perimeve dhe ziejini edhe për 20 minuta të tjera.
 9. Para se ta shërbeni, zbukurojeni salmonin me qepët dhe koprën.

Vegla

 • qërues perimesh
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë enës