Salmon i pjekur me patate dhe limon në furrë

Salmon i pjekur me patate dhe limon në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Salmoni i pjekur me patate dhe limon është një pjatë e thjeshtë por e shijshme. Peshku dhe një pjatë anësore me perime bëjnë një kombinim të mrekullueshëm. Patatet fillimisht piqen në furrë, më pas vendoset salmoni sipër dhe lyhet me gjalpë dhe lëng limoni. Të pjekura për pak kohë në furrë, perimet janë të buta dhe peshku është shumë i lëngshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salmon i pjekur me patate dhe limon në furrë
Salmon i pjekur me patate dhe limon në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Salmoni i pjekur me patate dhe limon është një pjatë e thjeshtë por e shijshme. Peshku dhe një pjatë anësore me perime bëjnë një kombinim të mrekullueshëm. Patatet fillimisht piqen në furrë, më pas vendoset salmoni sipër dhe lyhet me gjalpë dhe lëng limoni. Të pjekura për pak kohë në furrë, perimet janë të buta dhe peshku është shumë i lëngshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Kurse kryesore, Pjata me peshk | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 450-500g patate
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni, i freskët
 • 650-700 g salmon

Udhëzime

 1. Qrojini patatet, pritini ne copa te mesme dhe vendosini ne nje ene.
 2. Hidhni vajin mbi to, sperkatni me gjysme luge kafeje dhe pak piper.
 3. I perziejme mire qe cdo gje te shperndahet ne menyre te barabarte. .
 4. Më pas në një tavë ose vendoseni në një tepsi.
 5. Pjekim në 190°C për rreth 15 minuta, derisa patatet të jenë mjaftueshëm të buta.
 6. Shkrini gjalpin.
 7. Përzieni lëngun e limonit, kripën dhe piperin. .
 8. Prisni peshkun në copa sa një kafshatë, shtoni në patatet shtoni.
 9. Sipertoni gjalpin e shkrirë dhe lëngun e limonit.
 10. Gajeni të gjithë së bashku për rreth 15 minuta, derisa peshku të jetë gatuar.
 11. Hiqni salmonin dhe patatet e grira nga furra dhe i servirim menjehere.

Në varësi të madhësisë së copave të peshkut, koha e pjekjes mund të ndryshojë pak dhe duhet të rregullohet.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas