Salmon i pjekur me salcë soje, susam dhe marinadë mjalti

Salmon i pjekur me salcë soje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë interesante me një marinadë të ëmbël që përgatitet lehtë dhe ka shije të shijshme. Salmoni marinohet dhe pasi piqet në furrë bëhet i shijshëm dhe i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salmon i pjekur me salcë soje
Salmon i pjekur me salcë soje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë interesante me një marinadë të ëmbël që përgatitet lehtë dhe ka shije të shijshme. Salmoni marinohet dhe pasi piqet në furrë bëhet i shijshëm dhe i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Fermentoj | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta japoneze

Përbërës

 • 600 g fileto salmon
 • 1 lugë susam
 • 3 lugë salcë soje
 • 1 lugë mjaltë

Udhëzime

 1. Prisni peshkun në pjesë.
 2. Përzieni salcën e sojës, mjaltin dhe susamin.
 3. Vendosni peshkun në letër alumini dhe lyeni me salcën e përgatitur.
 4. Marinoni salmonin për 15-20 minuta.
 5. Vendosni salmonin ne leter alumini vendoseni ne tepsi dhe vendoseni ne furre me 180 grade.
 6. Pas 7 minutash lyejeni peshkun perseri me salcen.
 7. Pjekeni ne 180 grade per 20-30 minuta te tjera.
 8. Serbejeni salmon me perime dhe barishte të freskëta.

Vegla

 • thikë
 • tas
 • furçë kuzhine