Shalqi i pjekur në skarë me marinadë mjalti dhe gëlqere

Shalqi i pjekur në skarë me marinadë mjalti dhe gëlqere

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo aromë e thjeshtë dhe e tymosur e skarës e bën shijen e shalqinit më intensive dhe më aromatike. Është një meze apo ëmbëlsirë verore e shpejtë, e pazakontë dhe mbresëlënëse! Një variant tjetër do të ishte prerja e të pjekurit në skarë dhe servirja e tij në një sallatë të lehtë perimesh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shalqi i pjekur në skarë me marinadë mjalti dhe gëlqere
Shalqi i pjekur në skarë me marinadë mjalti dhe gëlqere

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo aromë e thjeshtë dhe e tymosur e skarës e bën shijen e shalqinit më intensive dhe më aromatike. Është një meze apo ëmbëlsirë verore e shpejtë, e pazakontë dhe mbresëlënëse! Një variant tjetër do të ishte prerja e të pjekurit në skarë dhe servirja e tij në një sallatë të lehtë perimesh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 gëlqere
 • 4-5 lugë mjaltë
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 shalqi, i vogël, pa fara, përafërsisht 5 kg
 • kripë deti, për shije
 • borzilok, ose nenexhik, për shije

Udhëzime

 1. Lajeni gëlqeren dhe fillimisht grijeni lëvozhgën në një rende të imët.
 2. Përdorni presën e agrumeve për të shtrydhur lëngun e gëlqeres.
 3. Përzieni lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit me mjaltë dhe vaj ulliri në një tas të vogël.
 4. Lani shalqinin, priteni në copa me trashësi 2-3 cm Prisni, lyeni me marinadë nga të dyja anët dhe piqni në skarë për rreth 2 minuta nga secila anë.
 5. Fatët e shalqinit të pjekura në skarë i vendosim në një pjatë.
 6. Servozojmë me kripë sipas shijes dhe zbukurojmë me borzilok ose nenexhik.

Vegla

 • tas
 • grater
 • shtypje agrumesh
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • gril
 • spatula për skarë