Shashlik aromatike qengji me domate, qepë dhe barishte

Shashlik aromatike qengji me domate

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 520 minuta

Shashlik i qengjit është tepër i shijshëm. Mund ta marinoni mishin në mënyra të ndryshme dhe kështu të arrini shije të ndryshme. Kjo recetë shish kebab bazohet në domate, qepë dhe barishte dhe sigurisht erëza aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shashlik aromatike qengji me domate
Shashlik aromatike qengji me domate

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 520 minuta

Shashlik i qengjit është tepër i shijshëm. Mund ta marinoni mishin në mënyra të ndryshme dhe kështu të arrini shije të ndryshme. Kjo recetë shish kebab bazohet në domate, qepë dhe barishte dhe sigurisht erëza aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje në skarë | Menu: E pjekur në skarë, enët me mish | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 4 kg qengj
 • 1.5 kg domate
 • 5 qepë
 • 1 tufë majdanoz
 • 2 lule kopër
 • 1 tufë zarzavate karrota, sipas dëshirës
 • kripë për shije
 • hudhër pluhur, për shije
 • pluhur paprika e ëmbël, për shije
 • Barberry, për shije
 • Rozmarinë, për shije

Udhëzime

 1. Prisni mishin në copa sa një kafshatë dhe vendoseni në një tenxhere marinimi.
 2. Lani dhe prisni majdanozin, zarzavatet e karotës dhe lulet e koprës.
 3. Qëroni qepët.
 4. Prisni domatet në blender.
 5. Shtoni të gjithë përbërësit në tenxhere Vendosni mishin.
 6. Shtoni kripë dhe erëza dhe përziejeni mishin mirë.
 7. Marini shishqebabin në frigorifer për 3-8 orë.
 8. Zvarritni copat e marinuara të mishit në hell.
 9. Sgarajeni në skarë për rreth 15-20 minuta, vazhdoni të ktheni hellet e mishit.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • tas
 • shishqebap