Sherbeti aromatik i pjeprit i bërë nga lëngu i shalqirit dhe limonit

Sherbeti aromatik i pjeprit i bërë nga lëngu i shalqirit dhe limonit

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Një ëmbëlsirë freskuese, e shijshme dhe tepër e bukur me shalqi, e bërë me vetëm katër përbërës. Sherbeti i pjeprit është shumë gjallërues dhe i shijshëm, sidomos në ditët e nxehta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sherbeti aromatik i pjeprit i bërë nga lëngu i shalqirit dhe limonit
Sherbeti aromatik i pjeprit i bërë nga lëngu i shalqirit dhe limonit

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Një ëmbëlsirë freskuese, e shijshme dhe tepër e bukur me shalqi, e bërë me vetëm katër përbërës. Sherbeti i pjeprit është shumë gjallërues dhe i shijshëm, sidomos në ditët e nxehta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 180 ml ujë
 • 130 g sheqer
 • 4 kg shalqi, pa fara
 • 2 lugë gjelle lëng gëlqereje

Udhëzime

 1. Hidhni ujin në një tenxhere të vogël dhe spërkatni sheqerin.
 2. Lëreni të ziejë në zjarr mesatar-të lartë, duke e përzier vazhdimisht.
 3. Ulni zjarrin dhe lëreni shurupin të ziejë edhe për 5 minuta të tjera.
 4. Hiqni ngroheni dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
 5. Mbulojeni tenxheren me kapak dhe lëreni të ftohet për 1 orë.
 6. Me anë të një mikser, përzieni shalqinin pa thelb dhe lëngun e gëlqeres derisa të bëhet një masë homogjene.
 7. Shtoni shurupin e thjeshtë dhe perziejini perseri.
 8. Hedheni masen e pjeprit ne nje kove akulli dhe vendoseni menjane per 4 ore vendoseni ne ngrirje.
 9. Trazijeni sherbetin cdo gjysem ore.
 10. Nxirreni sherbetin e pjeprit nga kova e akullit me nje luge akulloreje.
 11. Shërbejeni sherbetin në një tas ëmbëlsire.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë perzierje
 • tas me akullore
 • përzierës qëndrues
 • scoop akullore
 • tas ëmbëlsire