Shish kebab derri pikant me qepë dhe vaj

Shish kebab derri pikant me qepë dhe vaj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Shish qebapi i qafës së derrit marinohet në një vaj të thjeshtë. Qepët dhe vaji i ullirit e bëjnë mishin shumë të butë dhe erëzat e ndryshme i japin shish kebabit një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shish kebab derri pikant me qepë dhe vaj
Shish kebab derri pikant me qepë dhe vaj

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Shish qebapi i qafës së derrit marinohet në një vaj të thjeshtë. Qepët dhe vaji i ullirit e bëjnë mishin shumë të butë dhe erëzat e ndryshme i japin shish kebabit një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 kg qafa derri
 • 2 qepë
 • 4-6 lugë vaj ulliri
 • 1 gjethe dafine, sipas shijes

Erëza

 • Koriandër, për shije
 • Turkuma, për shije
 • djegës, për shije
 • Paprika pluhur, i kuq, sipas shijes
 • apeza, per shije
 • qimnon, per shije
 • kripe, per shije
 • piper, per shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mishin shkurtimisht dhe priteni në copa sa një kafshatë.
 2. Prejeni qepën në gjysmë rrathë.
 3. Copat e mishit të prera i vendosni në një tenxhere me qepët, erëzat dhe vajin.
 4. Prisni majdanozin, koprën dhe gjethet e dafinës.
 5. Për të Shtoni mishin dhe përziejini gjithçka mirë.
 6. Mishin e lini të mbuluar me marinadë në një vend të freskët për 8-12 orë, përzieni herë pas here (mundësisht gjatë natës).
 7. Më pas tërhiqeni copa mishi në hell dhe 15-20 Grijini në skarë deri në kafe të artë.
 8. Koha e pjekjes varet nga niveli i zjarrit dhe madhësia e copave të mishit.

Mishi shish qebap mund të shërbehet me qepë të marinuara në uthull, shoqëruar me një .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tenxhere
 • hell për skarë
 • skarë