Shkopinj mocarela të skuqura të nxehtë me bukë parmixhani

Shkopinj mocarela të skuqura të nxehtë me bukë parmixhani

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Djathi i shkrirë në një shtresë krokante buke dhe parmixhan të grirë – është shumë i shijshëm dhe mbushës. Shkopinjtë e nxehtë të mocarelës së skuqur janë një rostiçeri më e shijshme sesa mund ta imagjinoni. Pasi ta provoni këtë recetë, patjetër që do ta bëni përsëri dhe përsëri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shkopinj mocarela të skuqura të nxehtë me bukë parmixhani
Shkopinj mocarela të skuqura të nxehtë me bukë parmixhani

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Djathi i shkrirë në një shtresë krokante buke dhe parmixhan të grirë – është shumë i shijshëm dhe mbushës. Shkopinjtë e nxehtë të mocarelës së skuqur janë një rostiçeri më e shijshme sesa mund ta imagjinoni. Pasi ta provoni këtë recetë, patjetër që do ta bëni përsëri dhe përsëri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Skuqje | Menu: Enët anësore, Fast Food, Meze, Snacks | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 450 g mocarela
 • 3 vezë
 • 3 lugë qumësht
 • 1¹⁄2 filxhan bukë grirë
 • ¹⁄2 filxhan djathë parmixhano, i grirë
 • ¹⁄2 lugë kripë
 • barishte italiane, për shije
 • vaj vegjetal, rreth 500-1000 ml për tiganisje

Udhëzime

 1. Preni mocarelën në 16 shkopinj djathi 8-9 cm të gjatë.
 2. Në një enë të madhe rrihni vezët me qumështin.
 3. Për pjekjen e bukës: Në një enë tjetër përzieni thërrimet e bukës, parmixhanin, kripën dhe barishte
 4. Rreshtoni nje tepsi me leter pergamene.
 5. Si pari zhytni shkopinjtë e mocarelës në përzierjen e vezëve.
 6. Më pas kthejini ato në pjekje.
 7. Përsëriteni këtë proces dhe vendosini në tepsi. ne ngrirje per 1 ore
 8. Hidhni vajin ne nje tenxhere te madhe.
 9. Nxehni vajin ne temperaturen 180-185°C.
 10. Fut 5-6 shkopinj mocarela per 1-2 minuta.
 11. Kthejeni butësisht në gjysmë të rrugës në mënyrë që të skuqen nga të gjitha anët.
 12. Hiqni shkopinjtë e mocarelës dhe vendosini në një pjatë të mbuluar me peshqir letre për të hequr yndyrën e tepërt.

Nëse një termometër nuk është i disponueshëm, një copë e vogël buke mund të zhytet në vaj të nxehtë. Nëse vaji fryn përreth, mund të filloni të skuqeni.

Vegla

 • Thikë
 • Dërrasë prerëse
 • Tasë
 • Thisk
 • Fletë pjekje
 • Tanxhere me fund të rëndë
 • Pjatë
 • Termometër Gatimi