Shnitzel gjeldeti në një pjekje krokante me parmixhan dhe thërrime buke

Shnitzel gjeldeti në një pjekje krokante me parmixhan dhe thërrime buke

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Nën një kore me bukë dhe parmixhan fshihet gjeldeti tepër i butë dhe me lëng. Këto shije të mrekullueshme me sallatë të freskët dhe duhen provuar patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shnitzel gjeldeti në një pjekje krokante me parmixhan dhe thërrime buke
Shnitzel gjeldeti në një pjekje krokante me parmixhan dhe thërrime buke

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Nën një kore me bukë dhe parmixhan fshihet gjeldeti tepër i butë dhe me lëng. Këto shije të mrekullueshme me sallatë të freskët dhe duhen provuar patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta finlandeze

Përbërës

 • 100 g miell
 • 150-200 g thërrime buke, panko
 • 30-40 g parmixhano
 • 2 vezë
 • 2 të bardha veze
 • 60 ml ujë
 • 2 lugë mustardë Dijon
 • 700 g fileto gjoksi gjeldeti
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 2-3 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Përgatisni dy tasa për pjekjen e bukës.
 2. Në një enë shtoni miellin dhe tjetrin thërrime buke me parmixhan të grirë imët.
 3. Në një enë përdorni një rrahëse për të rrahur vezët, të bardhat, ujin dhe mustardën.
 4. Fileto nga gjoksi i gjelit të detit të prera në feta të trasha të trasha.
 5. Kripë dhe piper nga të dyja anët.
 6. Buke çdo pjesë të gjelit të detit në miell.
 7. Më pas shtoni në masën e vezëve dhe lyeni me thërrimet e bukës.
 8. Ngrohim vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë.
 9. Katletat e gjelit të skuqura në të për rreth 4-5 minuta nga secila anë.

Eskalopet e gjelit të detit mund të piqen po aq lehtë në furrë të parangrohur në 220°C për rreth 10-15 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • hisk
 • tavë