Shnitzel krokante pule me buke me patate

Shnitzel krokante pule me buke me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Në këtë recetë, ato lyhen me një bukë të bërë nga patate të grira, qepë dhe hudhër dhe skuqen nga të dyja anët në zjarr të fortë derisa të bëhen krokante. Falë kores së patates, pula mbetet e lëngshme dhe ende gatuhet. Është një recetë e thjeshtë që përgatitet shpejt dhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shnitzel krokante pule me buke me patate
Shnitzel krokante pule me buke me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Në këtë recetë, ato lyhen me një bukë të bërë nga patate të grira, qepë dhe hudhër dhe skuqen nga të dyja anët në zjarr të fortë derisa të bëhen krokante. Falë kores së patates, pula mbetet e lëngshme dhe ende gatuhet. Është një recetë e thjeshtë që përgatitet shpejt dhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400 g fileto gjoksi pule
 • 1 lugë kerri pluhur
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë salcë soje
 • 5-6 patate
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 vezë
 • Kripë, për të shije
 • 5- 6 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Shpëlajeni fileton e gjoksit të pulës dhe thajeni me peshqir letre.
 2. Prejeni në shirita të hollë.
 3. Mbulojeni me një film ngjitës dhe shtypni butësisht me një çekiç mishi.
 4. Vendosni shiritat e pulës në një tas. piper dhe pluhur kerri dhe salce soje perzihen.
 5. Lërini koteletat e pulës të marinohen për rreth 10-15 minuta.
 6. Për pjekjen e bukës: qëroni patatet, lani dhe grijini në rende të trashë.
 7. Shtypni pak lëngun nga përzierja e patates. .
 8. Qojmë qepët dhe hudhrat, i hapim me rende të imët.
 9. Përziejmë perimet në një enë.
 10. I shtojmë vezët dhe kripën, i përziejmë mirë.
 11. Ngrohim vajin në një tigan.
 12. Përhapeni shtrojini patatet mbi kotatet e pulës dhe shtypini fort.
 13. Fatimet nga të dyja anët i skuqni për rreth 3-4 minuta derisa të bëhen krokante.
 14. Shunizelin e përfunduar të pulës vendosni në pjata.
 15. Zbukuroni me majdanoz të grirë. lakër savoja me krem, bulgur të gatuar ose sallatë të freskët.

Vegla

 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • dërrasë prerëse
 • zbutës mishi
 • qëruese
 • thikë
 • grater
 • tavë
 • spatula