Shnitzel pule me shije me mollë, arrëmyshk dhe djathë

Shnitzel pule me shije me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

pjekur në furrë me qepë të skuqura, mollë të grira dhe djathë. Shnitzel merr një aromë të shijshme nga hudhra dhe arrëmyshk.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shnitzel pule me shije me mollë
Shnitzel pule me shije me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

pjekur në furrë me qepë të skuqura, mollë të grira dhe djathë. Shnitzel merr një aromë të shijshme nga hudhra dhe arrëmyshk.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 2 fileto pule
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 1 lugë hudhër, e grirë
 • 1 lugë arrëmyshk, e bluar
 • 1-2 lugë vaj
 • 2 qepë, të grira
 • 2 mollë
 • 50 -70 g majonezë
 • 200 g djathë
 • 1 majë sheqer

Udhëzime

 1. I vendosim filetot e pulës përgjysmë për së gjati.
 2. Mbulojini filetot me një film ushqimor dhe trokisni me një çekiç kuzhine.
 3. Rreshtoni një tepsi me letër furre. kripë, piper, hudhra dhe arrë moskat.
 4. Nxehni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 5. Skuqni qepën e grirë derisa të marrë ngjyrë të artë, duke e spërkatur me një majë sheqer.
 6. Qëroni mollët dhe grijini me një rende të trashë.
 7. Vendosni qepët dhe mollët në eskalope
 8. Servozoni me majonezë dhe spërkatni me djathë të grirë.
 9. Pjekim kotatet e pulës në 180°C për rreth 25 minuta.

Vegla

 • Çekan kuzhine
 • Tavë për pjekje
 • Tagane
 • Spatula
 • Peeler
 • Grater