Shnitzel pule të pjekur me qepë, domate dhe djathë

Shnitzel pule të pjekur me qepë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo recetë është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Ato gratinohen nën një shtresë qepë, domate dhe djathë. Me mustardë pikante, schnitzelat janë shumë të shijshme dhe kanë shije shumë të butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shnitzel pule të pjekur me qepë
Shnitzel pule të pjekur me qepë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo recetë është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Ato gratinohen nën një shtresë qepë, domate dhe djathë. Me mustardë pikante, schnitzelat janë shumë të shijshme dhe kanë shije shumë të butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 1 qepë
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 400 g kotele pule
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1-2 domate
 • 70 g djathë të fortë
 • 2 vezë
 • 3-4 lugë majonezë
 • 2 lugë mustardë, kokrra

Udhëzime

 1. Ngrohni furrën në 200°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 3. Qëroni qepën dhe e prisni në gjysmë unaza të holla.
 4. Ngrohni vajin në një tigan dhe kaurdisni qepët për 4 minuta. derisa të marrin ngjyrë të artë.
 5. Zgjidhni eskalopet e pulës me çekiç derisa të zbuten .
 6. Spërkatni nga të dyja anët me kripë dhe piper.
 7. Prisni domatet në feta të holla.
 8. E grini imët djathin.
 9. Tratisni djathin me vezët , majonezen dhe mustarden ne nje ene deri sa te behen te njetrajtshme.
 10. Vendosni kotatet e pules ne tepsi.
 11. Siper hidhni qepet e skuqura dhe domatet.
 12. Siper shtroni masen e djathit ne nje shtrese te trashe.
 13. Pjekim schnitzelin e pules për rreth 15-20 minuta deri në kafe të artë.

Vegla

 • Tava për bas
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Tagane
 • Shiqi kuzhine
 • Rende
 • Tasë