Shparg jeshil me domate, parmezan dhe arra pishe ne furre

Shparg jeshil me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një vakt i shpejtë për të gjithë familjen! Shpargujt jeshil me domate, parmixhano dhe arra pishe në furrë janë super të lehtë për t’u përgatitur dhe totalisht i shijshëm. Shpargu i furrës është al dente dhe me lëng dhe është një shoqërim i zgjuar i makaronave, patateve, salmonit ose mishit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shparg jeshil me domate
Shparg jeshil me domate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një vakt i shpejtë për të gjithë familjen! Shpargujt jeshil me domate, parmixhano dhe arra pishe në furrë janë super të lehtë për t’u përgatitur dhe totalisht i shijshëm. Shpargu i furrës është al dente dhe me lëng dhe është një shoqërim i zgjuar i makaronave, patateve, salmonit ose mishit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Gatimet kryesore, Receta me video | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g asparagus jeshil
 • 100 g domate hurma
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 20 g djathë parmixhano
 • 20 g arra pishe, të thekura
 • Erëza domate, për shije
 • Uthull balsamike, për shije

Udhëzime

 1. Prisni fundin e drunjtë të shtizave të shpargut.
 2. Hini shpargujt dhe vendosini në tavë. uthull balsamike dhe vaj ulliri dhe perziejme mire.
 3. I sperkasim me parmixhan te grire dhe arra pishe.
 4. Pjekim shpargujt ne furre te parangrohur ne 200 grade per rreth 20-25 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë enës
 • spatula kuzhine