Shparg jeshil me domate, parmezan dhe arra pishe ne furre

Shparg jeshil me domate

Një vakt i shpejtë për të gjithë familjen! Shpargujt jeshil me domate, parmixhano dhe arra pishe në furrë janë super të lehtë për t’u përgatitur dhe totalisht i shijshëm. Shpargu i furrës është al dente dhe me lëng dhe është një shoqërim i zgjuar i makaronave, patateve, salmonit ose mishit.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 5 vota

Përbërësit

 • 300 g asparagus jeshil
 • 100 g domate hurma
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 20 g djathë parmixhano
 • 20 g arra pishe, të thekura
 • Erëza domate, për shije
 • Uthull balsamike, për shije

Udhëzimet

 1. Prisni fundin e drunjtë të shtizave të shpargut.
 2. Hini shpargujt dhe vendosini në tavë. uthull balsamike dhe vaj ulliri dhe perziejme mire.
 3. I sperkasim me parmixhan te grire dhe arra pishe.
 4. Pjekim shpargujt ne furre te parangrohur ne 200 grade per rreth 20-25 minuta.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë enës
 • spatula kuzhine

Video

Recetat e fundit