Shtrude krokante me spinaq me feta dhe hudhra

Shtrude krokante me spinaq me feta dhe hudhra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Mbushja aromatike delikate e fetës dhe spinaqit në brumërat krokante ka shije të shijshme. Shtrudeli i spinaqit frymëzon me shijen e tij të këndshme dhe përgatitjen e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shtrude krokante me spinaq me feta dhe hudhra
Shtrude krokante me spinaq me feta dhe hudhra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Mbushja aromatike delikate e fetës dhe spinaqit në brumërat krokante ka shije të shijshme. Shtrudeli i spinaqit frymëzon me shijen e tij të këndshme dhe përgatitjen e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 600 g spinaq, i ngrirë
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 2-3 degë kopër
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije
 • 200 g djathë feta
 • 1 vezë
 • 250 g petë sfumimi
 • susam, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shkrini spinaqin.
 2. Prisni imët qepën dhe hudhrën.
 3. Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.
 4. Skuqini qepën dhe hudhrën derisa të jenë transparente dhe hiqeni nga zjarri. uji i tepërt nga spinaqi dhe hidhet me qepët dhe hudhrat.
 5. Shtoni koprën e grirë, kripë dhe piper dhe përziejeni.
 6. Pretoni fetën në kubikë të vegjël dhe shtoni në masën e spinaqit.
 7. Në një enë të veçantë rrihni vezën dhe e përziejmë përgjysmë me mbushjen e spinaqit.
 8. Shtrojmë petën me rrotull dhe vendosim në një tepsi të shtruar me letër furre.
 9. Shpërndajmë mbushjen e përfunduar në mënyrë të barabartë mbi brumin. Lëreni një kufi 2-2,5 cm.
 10. Rrotulloni petën e skuqur në një role.
 11. Vendosni strudelin me qepjen poshtë.
 12. Gruajeni strudelin e spinaqit me vezën e mbetur.
 13. Përdorni një thikë të mprehtë për të bërë prerje të vogla në Score the strudel.
 14. Pjekim strudelin me spinaq në 180°C për 30-35 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan
 • spatula
 • furçë kuzhine
 • tas