Shtrudel i ëmbël kungull me rrush të thatë, kanellë dhe sheqer pluhur

Shtrudel i ëmbël kungull me rrush të thatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Një strudel i ëmbël kungull me rrush të thatë ka një shije veçanërisht të shijshme kur bëhet nga brumi i strudelit të bërë në shtëpi. Kungulli mund të shërbehet me kanellë dhe sheqer pluhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shtrudel i ëmbël kungull me rrush të thatë
Shtrudel i ëmbël kungull me rrush të thatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Një strudel i ëmbël kungull me rrush të thatë ka një shije veçanërisht të shijshme kur bëhet nga brumi i strudelit të bërë në shtëpi. Kungulli mund të shërbehet me kanellë dhe sheqer pluhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kg kungull
 • 35 ml vaj luledielli, për brumin
 • 1-2 lugë vaj luledielli, për hapjen e brumit
 • 60-65 ml ujë, mundësisht i ngrohtë
 • 50 g thërrime buke
 • 1-2 lugë sheqer
 • 170 g miell
 • 1 majë kripë
 • 1 grusht rrush të thatë

Udhëzime

Përzieni brumin

 1. , ujin, miellin dhe kripën në një enë me lugë.
 2. Më pas gatuajeni brumin me duar.
 3. Formoni në një top brumi.
 4. E vendosim brumin në një enë në një vend të ngrohtë. për 15 deri në 20 minuta Lëreni të pushojë.

Mbushja

 1. Hiqni farat dhe fibrat nga kungulli.
 2. Rrushin e thatë i vendosni në ujë të nxehtë për rreth 30 minuta.
 3. Kingujt i grini në një rende mesatare.

Strudel

 1. Die Lyeni sipërfaqen e punës për hapjen e brumit me vaj luledielli.
 2. Lëreni brumin hollë.
 3. Spërkateni fletën e hollë të brumit me thërrime buke.
 4. Shpërndajeni kungullin në mënyrë të barabartë mbi thërrimet e bukës, duke e lënë një buzë të lirë .
 5. Shpërndani rrushin e thatë në mënyrë të barabartë mbi kungull
 6. Spërkatni strudelin me sheqer.
 7. Palosni anët e brumit dhe rrotulloni strudelin.
 8. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 9. Vendosni strudelin mbi e pjekim ne furre te parangrohur ne 200 grade per afersisht 40-50 minuta.
 10. Sipas deshires strudelja e kungullit mund te sherbehet me kanelle dhe P. te sperkaten me sheqer pluhur.

Vegla

 • tas
 • lugë përzierje
 • rul
 • rende