Shtrudel me mollë me boronicë, kanellë dhe krem djathi

Shtrudel me mollë me boronicë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Mollët aromatike dhe manaferrat e ëmbla dhe të tharta të mbështjella me pastë me kore të shkurtra sigurisht që do të kenë shije të shijshme për të gjithë. Kjo strudel me boronicë dhe mollë mund të bëhet për më pak se një orë. Mbushja e shijshme me kanellë pikante e bën ëmbëlsirën jashtëzakonisht të mirë, kështu që kjo recetë duhet të përfytyrohet vazhdimisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shtrudel me mollë me boronicë
Shtrudel me mollë me boronicë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Mollët aromatike dhe manaferrat e ëmbla dhe të tharta të mbështjella me pastë me kore të shkurtra sigurisht që do të kenë shije të shijshme për të gjithë. Kjo strudel me boronicë dhe mollë mund të bëhet për më pak se një orë. Mbushja e shijshme me kanellë pikante e bën ëmbëlsirën jashtëzakonisht të mirë, kështu që kjo recetë duhet të përfytyrohet vazhdimisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250g gjalpë
 • 250g krem djathë
 • 250g miell, + pak për pluhur
 • 4-6 mollë
 • 1 filxhan boronicë, të ngrira
 • ¹⁄2 filxhan sheqer
 • 2 deri në 3 lugë kanellë
 • ¹ ⁄₂ filxhan buke thërrime
 • 1 vezë
 • sheqer pluhur, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxirreni me kohë gjalpin dhe kremin e djathit nga frigoriferi për t’u ngrohur në temperaturën e dhomës.
 2. Preni fillimisht gjalpin në copa.
 3. Vendosni miellin në tavolinë, duke vendosur në mes gjalpin dhe djathin krem.
 4. Bëjini të gjitha me duar të gatuara në një brumë të lëmuar.
 5. Spërkatni tryezën me miell.
 6. Ndajeni brumin përgjysmë.
 7. Rrotulloni me pak miell në dy fletë të holla drejtkëndëshe.
 8. Qëroni mollët , i thërrmojmë dhe i presim në copa të vogla.
 9. Në një vendosim në një enë dhe përziejmë së bashku boronicat, sheqerin dhe kanellën.
 10. Spërkasim thërrimet e bukës në mes të brumit duke formuar një vijë përgjatë anëve të gjata.
 11. Përhapeni mbushjen duke i lënë skajet të lira.
 12. Një skaj i gjatë i brumit Vendoseni sipër mbushjes.
 13. Puleni sipër me vezën e rrahur.
 14. Palosni anët lart, lyeni me vezën dhe mbulojeni me të dytën buzë e gjatë.
 15. Vendosni copat e brumit në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 16. Shpojini disa herë me pirun duke përdorur vezën me furçë.
 17. Pjekim strudelin e mollës në 180°C për rreth 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 18. Spërkasim me sheqer pluhur kur e servirim.

Vegla

 • thikë
 • thikë rrokullisje
 • tas
 • qëruese
 • dërrasë prerës
 • letë pjekje
 • letër pjekjeje