Shtrudeli i mollës i bërë nga pasta squfur me rrush të thatë dhe bajame

Shtrudeli i mollës i bërë nga pasta squfur me rrush të thatë dhe bajame

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Shtrudeli i shpejtë i mollës bëhet me petë të gatshme, e cila bëhet e këndshme dhe krokante kur piqet. E mbushur me bajame dhe rrush të thatë, është një ëmbëlsirë e shijshme austriake. Vetëm aroma e bën gojën të lotojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Shtrudeli i mollës i bërë nga pasta squfur me rrush të thatë dhe bajame
Shtrudeli i mollës i bërë nga pasta squfur me rrush të thatë dhe bajame

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Shtrudeli i shpejtë i mollës bëhet me petë të gatshme, e cila bëhet e këndshme dhe krokante kur piqet. E mbushur me bajame dhe rrush të thatë, është një ëmbëlsirë e shijshme austriake. Vetëm aroma e bën gojën të lotojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 700 g mollë
 • 500 g petë sfumuar
 • 100 g rrush të thatë
 • 100 g bajame
 • 2 lugë gjelle sheqer kaf
 • 20 g gjalpë, ose margarinë
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

Pergatisim mbushjen

 1. Qrojme, qerojme dhe pergjysmojme mollet.
 2. Shkrijme gjalpin ne tigan.
 3. Shto mollat dhe sheqerin dhe kaverdisim derisa te avullohet i gjithe lengu.
 4. Rrushit i hedhim uje te nxehte.
 5. Përziejini me mollë, bajame dhe kanellë.

Përgatisni strudelin

 1. Rretni petën e sfumuar në formë drejtkëndëshe.
 2. Vendosni mollët e ziera në avull në pjesën e mesme të brumit dhe shpërndani.
 3. Zonat e lira djathtas dhe majtas brumit e vendosim lehtë mbi mbushje.
 4. Pjekim në furrë të parangrohur (deri në 200 °C) për rreth 30-40 minuta në 180 °C.
 5. Spërkasim strudelin e përfunduar të mollës me sheqer pluhur dhe shërbejeni me një lugë akullore vanilje.

Akullorja me vanilje, salca e vaniljes ose kremi i rrahur shkojnë më së miri me strudelin e mollës! Shtrudeli i mollës mund të bëhet edhe me brumë kuarku ose maja!

Vegla

 • thikë
 • pan
 • spatula
 • tas
 • lugë