Simite me fara luledielli dhe fara kungulli – simite feste

Simite me fara luledielli dhe fara kungulli - simite feste

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Role shumë me gëzof dhe të butë që shijojnë super të shijshme me farat e lulediellit dhe farat e kungujve. E përkryer si shoqëruese e ushqimit të pjekur në skarë ose një sallate. Roletat e vogla të festës gjithashtu kanë shije të shijshme me një përhapje të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Simite me fara luledielli dhe fara kungulli - simite feste
Simite me fara luledielli dhe fara kungulli - simite feste

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Role shumë me gëzof dhe të butë që shijojnë super të shijshme me farat e lulediellit dhe farat e kungujve. E përkryer si shoqëruese e ushqimit të pjekur në skarë ose një sallate. Roletat e vogla të festës gjithashtu kanë shije të shijshme me një përhapje të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • ½ kub maja
 • 1 lugë sheqer
 • 250 ml ujë, i vakët
 • 500 g miell
 • 1 lugë kripë
 • 4 lugë vaj
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 10 g fara luledielli, për spërkatje
 • 10 g fara kungulli, për spërkatje

Udhëzime

 1. Shkrini majanë dhe sheqerin në ujë dhe lëreni të fryhet për 5 minuta.
 2. Përzierjen e majasë e derdhni në një procesor ushqimi ose vazhdoni në tas.
 3. Shtoni miellin, kripën dhe vajin dhe e përzieni në një brumë të butë. .
 4. Brumin e majave e lëmë të piqet në një vend të ngrohtë për rreth 30-40 minuta.
 5. Nxehni furrën në 200°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 6. Nxirreni brumin nga tasi dhe ngjezeni një herë në tavolinën e punës. .
 7. Porsione të vogla brumi me një kartë brumi Ndani.
 8. Rrokullisni copat e brumit në toptha dhe shponi kryqe sipas dëshirës.
 9. Rrihni të verdhën e vezës në një tas të vogël.
 10. Lyejmë simitet me të verdhën e vezës.
 11. Sperkatini me farat e lulediellit dhe farat e kungullit.
 12. Titutet ne intervale te vogla vendosini ne tepsi.
 13. Pjekim simitet e festes ne furre per rreth 20-25 minuta.

Ju gjithashtu mund të përdorni farat e lulekuqes, susam ose fara liri për të spërkatur rrotullat.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Tasë
 • Furçë kuzhine
 • Kartë brumi