Simite të mbushura me sallatë vezë, djathë të shkrirë, shkopinj gaforre, havjar

Simite të mbushura me sallatë vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky rostiçeri është thjesht i përsosur për një shuplakë festive. Të shpejta për t’u përgatitur, por me të vërtetë të shijshme dhe të ngopura, rrotullat e mbushura me një sallatë me vezë mund të përgatiten në vetëm 30 minuta. Vezët duhet të zihen, të grihen dhe më pas të përzihen me shkopinjtë e gaforres dhe me pjesën tjetër të përbërësve. Sallata që rezulton vendoset në simite dhe rregullohet në formën e “midhjeve”. Shumë bukur për t’u parë, këto role do të shijohen nga e gjithë familja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Simite të mbushura me sallatë vezë
Simite të mbushura me sallatë vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky rostiçeri është thjesht i përsosur për një shuplakë festive. Të shpejta për t’u përgatitur, por me të vërtetë të shijshme dhe të ngopura, rrotullat e mbushura me një sallatë me vezë mund të përgatiten në vetëm 30 minuta. Vezët duhet të zihen, të grihen dhe më pas të përzihen me shkopinjtë e gaforres dhe me pjesën tjetër të përbërësve. Sallata që rezulton vendoset në simite dhe rregullohet në formën e “midhjeve”. Shumë bukur për t’u parë, këto role do të shijohen nga e gjithë familja.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 vezë
 • 6-8 vezë thëllëza
 • 200 g djathë të përpunuar
 • 200 gr shkopinj gaforre
 • 2 thelpinj hudhre
 • 3-4 lugë majonezë
 • 6-8 rrotulla
 • 2 lugë havjar, të kuqe

Udhëzime

 1. Vendosni të gjitha vezët në një tenxhere dhe ziejini në ujë të vluar.
 2. Hiqni nga zjarri, lërini të ftohen dhe qëroni.
 3. Grini vezët e pulës dhe djathin në masë mesatare.
 4. Prisni imët shkopinjtë e gaforres.
 5. Qerojme dhe shtypim hudhren.
 6. Vendosim te gjithe perberesit e grire ne nje ene dhe i perziejme me majonezen.
 7. Preten majat e roleve dhe nxjerrim buken e grire.
 8. Mbush rolet me sallate me veze.
 9. Vendosni një vezë thëllëza në mes të secilës.
 10. Përhapni pak havjar përreth.
 11. Mbuloni gjysmat e sipërme të simiteve të mbushura për të formuar “lëvozhga”.

Vegla

 • teps
 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • tas