Skewers salmon me lëng të grirë me speca

Skewers salmon me lëng të grirë me speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Enët në skewers bambu gjithmonë duken spektakolare. Skelat e salmonit me speca mund të jenë një meze e nxehtë në një tryezë festive ose një pjatë kryesore për një darkë të lehtë dhe dietike. Lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Skewers salmon me lëng të grirë me speca
Skewers salmon me lëng të grirë me speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Enët në skewers bambu gjithmonë duken spektakolare. Skelat e salmonit me speca mund të jenë një meze e nxehtë në një tryezë festive ose një pjatë kryesore për një darkë të lehtë dhe dietike. Lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje në skarë | Menu: i pjekur në skarë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Bazë

 • 400-500 g fileto salmoni pa lëkurë
 • 2 speca
 • 1 lugë vaj ulliri

Marinadë

 • 1/2 limon, mesatar
 • 2 lugë gjelle ujë
 • kopër, sipas shijes
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Lutini hellet e drurit ne uje te ftohte.
 2. Prejeni salmonin ne kubik te mesem dhe vendoseni ne nje ene.
 3. Redoseni me kripe dhe piper.
 4. Shtypni lengun nga gjysma e limonit.
 5. Përzieni 2 lugë gjelle. ujë me marinadë Hidhni sipër peshkut.
 6. Marinoni salmonin në të për rreth 1 orë.
 7. Prisni specat në katrorë.
 8. I vendosni specat në një enë dhe i përzieni me kripë dhe piper.
 9. Ngrohni grilin.
 10. Copat e salmonit alternohen me fillin e specave në hell.
 11. Pjesën tjetër të marinadës e përziejmë me një lugë vaj ulliri dhe e lyejmë çdo hell. hell salmon me oriz ose buke te bardhe shtepiake.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tas
 • hell druri
 • skarë
 • gril grill furçë për skarë