Skumula aromatike kungujsh me xhenxhefil dhe kanellë

Skumula aromatike kungujsh me xhenxhefil dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Scones janë një pastë tradicionale skoceze. Në këtë recetë, ato u bënë me pure kungull dhe të aromatizuar me kanellë dhe xhenxhefil.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Skumula aromatike kungujsh me xhenxhefil dhe kanellë
Skumula aromatike kungujsh me xhenxhefil dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Scones janë një pastë tradicionale skoceze. Në këtë recetë, ato u bënë me pure kungull dhe të aromatizuar me kanellë dhe xhenxhefil.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: bukë amp; rrotull buke | Kuzhina: Receta angleze|Receta skoceze

Përbërës

Brumë

 • 160g pure kungulli, nga kungulli i pjekur
 • 1 vezë
 • 50g sheqer
 • 3 lugë qumësht
 • 6 lugë gjelle vaj ulliri
 • ½ lugë çaji kanellë
 • xhinxher, sipas shijes
 • 10g pluhur për pjekje
 • 260g miell

Glaze

 • 2 lugë qumësht
 • 10 g sheqer pluhur

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku vezën dhe sheqerin.
 2. Shtoni purenë e kungullit, qumështin dhe gjalpin dhe përzieni sërish.
 3. Shtoni miellin e situr me kanellën, xhenxhefilin dhe pluhurin për pjekje dhe përziejini derisa të jetë e lëmuar.
 4. Përzieni me miell sipërfaqen e punës.
 5. Krijoni brumin në një top.
 6. Vendoseni topin e brumit në një tavë furre.
 7. Shtypni brumin të sheshtë dhe priteni në copa si pica.
 8. Shtypni copat pak drejt skajeve të tavës.
 9. I gatuajmë kupat në 220 gradë Piqini për rreth 15 minuta.

Për kremin

 1. Në një tas të vogël përzieni qumështin dhe sheqerin pluhur derisa të jenë të lëmuara dhe ngrohini në zjarr të ulët.
 2. Lërini kupat të ftohen pak dhe aplikohen krem.

Kërpudhat janë të pasura dhe shumë të buta, shijojnë veçanërisht mirë ndërsa janë ende të ngrohta kur priten në feta dhe lyhen me reçel ose gjalpë.

Vegla

 • përzierës dore
 • peshore kuzhine
 • tas perzierje
 • thikë
 • tavë furre
 • tas
 • sitë miell