Skuqje të përzemërta kungujsh me djathë nga furra

Skuqje të përzemërta kungujsh me djathë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në këto, parmixhani nxjerr bukur ëmbëlsinë e kungujve dhe kanella shton një shije të gjallë. Vjeshtore, e shijshme dhe aromatike, kjo recetë është perfekte për ditët e ftohta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Skuqje të përzemërta kungujsh me djathë nga furra
Skuqje të përzemërta kungujsh me djathë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në këto, parmixhani nxjerr bukur ëmbëlsinë e kungujve dhe kanella shton një shije të gjallë. Vjeshtore, e shijshme dhe aromatike, kjo recetë është perfekte për ditët e ftohta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 300g kungull, të qëruar
 • 30-50g djathë parmixhano
 • 50-60g miell
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 2 vezë
 • ½ lugë çaji kripë
 • ¼ lugë çaji piper të zi
 • kanellë, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle vaj perimesh

Udhëzime

 1. E grini kungullin ne rende te madhe ose te mesme.
 2. E grini djathin imet.
 3. Përzieni kungullin dhe djathin në një enë.
 4. Shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje.
 5. Shtoni vezët, kripën, piperin dhe kanellën. dhe i përziejmë mirë.
 6. Me kanellën mund të përdoren edhe erëza të tjera.
 7. Lyejmë me vaj një tepsi ose një tepsi për pjekje.
 8. Me një lugë gjelle vendosim pak brumë sipër, formojmë petulla të vogla dhe rrafshojmë me kujdes pak.
 9. Furrë në 200° Ngrohni paraprakisht C dhe piqni petullat në të për rreth 10 minuta.
 10. Më pas rrotulloni dhe piqini për të njëjtën kohë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. .

Kungulli i vajit është ideal për këtë pjatë.

Vegla

 • rende
 • tas
 • letë pjekje
 • lugë gjelle