Skuqje të shijshme me mollë me kefir për mëngjes

Skuqje të shijshme me mollë me kefir për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Vetëm disa përbërës të zakonshëm dhe një mëngjes i shijshëm me fruta me lëng është gati. Skuqjet me mollë janë shumë të thjeshta për t’u përgatitur, por gjithmonë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Skuqje të shijshme me mollë me kefir për mëngjes
Skuqje të shijshme me mollë me kefir për mëngjes

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Vetëm disa përbërës të zakonshëm dhe një mëngjes i shijshëm me fruta me lëng është gati. Skuqjet me mollë janë shumë të thjeshta për t’u përgatitur, por gjithmonë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 250 ml kefir
 • 5 g sodë buke
 • 1¹⁄₂-2 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 190 g miell
 • 1 mollë, e madhe
 • 3-4 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Përzieni mirë kefirin me sodën e bukës, sheqerin dhe kripën në një enë.
 2. Në sipërfaqe duhet të krijohen flluska.
 3. Përzieni miellin e situr dhe përzieni mirë që të mos ketë kokrra.
 4. Qëroni mollën dhe grijme ne rende te trasha ose i presim shume imet.
 5. Frutin e perziejme ne brum.
 6. Nxehni vajin ne nje tigan ne zjarr mesatar.
 7. Skuqini donutet me molle nga te dyja anet derisa te marrin ngjyre te arte.

Donutët me mollë shijojnë më së miri me salcë kosi ose sheqer pluhur.

Vegla

 • tas
 • sitë
 • qëruese
 • rende
 • tavë