Smoothie kremoze me mango me hurmë, banane dhe lëng portokalli

Smoothie kremoze me mango me hurmë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Një smoothie kremoz dhe i ëmbël i përzier me mango, banane dhe hurmë. Lëngu i saposhtrydhur i portokallit i jep smoothie-t një notë freskuese dhe aromatike agrume. Xhenxhefili dhe shafrani i Indisë ofrojnë një shije veçanërisht ekzotike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Smoothie kremoze me mango me hurmë
Smoothie kremoze me mango me hurmë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Një smoothie kremoz dhe i ëmbël i përzier me mango, banane dhe hurmë. Lëngu i saposhtrydhur i portokallit i jep smoothie-t një notë freskuese dhe aromatike agrume. Xhenxhefili dhe shafrani i Indisë ofrojnë një shije veçanërisht ekzotike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Smoothies | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 hurmë, e pjekur
 • 1 mango, e pjekur
 • 1 banane, e pjekur
 • 200 ml lëng portokalli, e shtrydhur fllad
 • 1 lugë xhenxhefil të grirë
 • 3-4 gjethe nenexhik, opsionale + për zbukurim
 • 1 majë shafran i Indisë

Udhëzime

 1. Qrojini hurmat, pritini në copa dhe vendosini në blender.
 2. Gjysmën e mangos, mishin e presim në copa dhe i vendosim në blender.
 3. Qojmë bananen e pjekur dhe i shtojmë copat në blender.
 4. Grini xhinxherin imët .
 5. Shtoni shafranin e Indisë dhe gjethet e mentes.
 6. Mbusheni me lëng portokalli të shtrydhur fllad.
 7. Pastrojeni smoothie-në derisa të bëhet krem. .
 8. Gëzojeni smoothie-n me një kashtë.

Vegla

 • thikë
 • rende
 • dërrasë prerëse
 • përzierëse qëndrore
 • kavanoza
 • kashtë