Snacks me lëng panxhari me krem djathi, arra dhe djathë

Snacks me lëng panxhari me krem djathi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Këto me krem djathi dhe gorgonzola janë perfekte për bufenë e festës ose si një meze të vogël. Ëmbëlsia e panxharit të shoqëruar me krem djathi, arra dhe uthull balsamike theksohet në mënyrë perfekte me djathin Gorgonzola.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Snacks me lëng panxhari me krem djathi
Snacks me lëng panxhari me krem djathi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Këto me krem djathi dhe gorgonzola janë perfekte për bufenë e festës ose si një meze të vogël. Ëmbëlsia e panxharit të shoqëruar me krem djathi, arra dhe uthull balsamike theksohet në mënyrë perfekte me djathin Gorgonzola.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 375g panxhar, i gatuar dhe i qëruar
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 125g kokrriza krem djathi
 • 70g Gorgonzola
 • ½ lugë gjelle lëvore limoni, të grira
 • 1 lugë gjelle arra
 • 1-2 lugë balsamik uthull, për spërkatje
 • 3 lugë vaj ulliri, për spërkatje
 • gjethe sallatë, për servirje

Udhëzime

 1. Prisni topat e panxharit.
 2. Shtroni gjethet e marules në një pjatë servirjeje ose një pjatë të madhe.
 3. Vendosni fetat e panxharit pranë njëra-tjetrës.
 4. Përzieni kremin e djathit të grimcuar me pak lëkurë limoni, kripë dhe piper .
 5. Djathi krem deri sa të lëmohet vendosim feta mbi panxharin.
 6. Gorgonzola e presim në copa të vogla dhe e lyejmë mbi krem djathin.
 7. Spërkateni me uthull balsamike dhe vaj ulliri nëse dëshironi.
 8. Prisni arrat dhe spërkatni sipër panxhari.
 9. Panxhari snacks derisa vendoset në frigorifer për ta shërbyer.

Vegla

 • thikë
 • pjatë
 • tas
 • lugë përzierje