Snacks mumje të Halloween me salcice në fustan

Snacks mumje të Halloween me salcice në fustan

Ato janë kthyer në mumie dhe bëjnë një meze të lehtë të përsosur në një tavolinë bufeje të Halloween. E shpejt per tu bere dhe shume e shijshme!

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 125 ml ujë, i vakët
 • ½ kub maja
 • 1 lugë gjelle vaj
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ majë sheqer
 • 250 g miell
 • 2 kavanoza salsiçe, përafërsisht. 500 g peshe te kulluar
 • ketchup
 • djath, per sy

Udhëzimet

 1. Tërrmoni majanë në ujin e vakët dhe përzieni me pak sheqer, kripë dhe vaj.
 2. Lëreni brumin e picës për rreth 15 minuta.
 3. Sitni miellin në një enë dhe shtoni majanë e tretur.
 4. E gatuajmë të gjithë për të formuar një brumë të lëmuar dhe e mbulojmë me një leckë dhe e lëmë të ngrihet në një vend të ngrohtë për rreth 30-40 minuta.
 5. E shtrijmë brumin në një drejtkëndësh afërsisht 5 mm të hollë dhe e presim përafërsisht 12- 15 fjongo.
 6. Rreth shiritat e brumit Mbështilleni salsiçet duke e lënë fytyrën e mumjes të hapur.
 7. Sulsiçet e mamave i pjekim në furrë në temperaturën 180 gradë për rreth 20 minuta.
 8. Vendosim sytë tek fytyrat e mumit me djathë.
 9. Shërbejini snacks mumie të Halloween me ketchup.

Utils

 • tas
 • rul
 • thikë

Recetat e fundit