Spageti Halloween me salcë domate, mocarela dhe ullinj

Spageti Halloween me salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Dëshironi një darkë drithëruese? është një pjatë e shpejtë dhe e lehtë që shkon në mënyrë të përkryer me mbrëmjen e Halloween me një salcë domate të shijshme të bërë në shtëpi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Spageti Halloween me salcë domate
Spageti Halloween me salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Dëshironi një darkë drithëruese? është një pjatë e shpejtë dhe e lehtë që shkon në mënyrë të përkryer me mbrëmjen e Halloween me një salcë domate të shijshme të bërë në shtëpi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Zilje, gatim, zierje | Menu: Enët kryesore, Pjata pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 thelpi hudhër
 • 80-100 g karrota, të prera në kubikë
 • 20 g vaj ulliri
 • 40 g pastë domate
 • 500 g domate të konservuara
 • 1 lugë çaji kripë
 • ½ lugë sheqer
 • piper, sipas shijes
 • 1 top mocarela
 • 400 g ullinj, jeshil dhe i zi

Udhëzime

 1. Prisni imët hudhrat dhe karotat në një përpunues ushqimi.
 2. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 3. Skuqini karotat e grira me hudhrën për rreth 3 minuta.
 4. Shtoni pastën e domates dhe gatuajeni edhe për 2 të tjera minuta.
 5. Domate të konservuara, kripë, shtoni sheqer dhe piper.
 6. I gatuajini edhe për 10 minuta të tjera nën kapak të mbyllur.
 7. Pureni imët salcën e domates me një blender dore.
 8. Zieni spagetin në ujë me kripë deri sa të jenë al dente. dhe kullojini.
 9. Vendosni spageti në pjata.
 10. Shtoni salcën e domates në mes të makaronave.
 11. Zbukuroni gojën e përbindëshit me ullinj jeshil.
 12. Preni djathin mocarela në feta dhe vendosini si sy.
 13. Përgjysmoni ullinjtë e zinj dhe i rregulloni në fetat e mocarelës si bebe.

Vegla

 • Copper
 • Tanga me kapak
 • Spatula Bass
 • Mblender dore
 • Kullës për makarona
 • Lugë spageti
 • Thikë