Spageti me kungull i njomë me Bolognese me Thjerrëza – Pasta Vegane

Spageti me kungull i njomë me Bolognese me Thjerrëza - Pasta Vegane

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

janë një alternativë e shkëlqyer për makaronat dhe kanë shije super të lëngshme dhe krokante. Varianti vegjetarian i Bolognese përgatitet me thjerrëza në këtë recetë dhe është një pjatë e përsosur me pak karbohidrate me barishte të freskëta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Spageti me kungull i njomë me Bolognese me Thjerrëza - Pasta Vegane
Spageti me kungull i njomë me Bolognese me Thjerrëza - Pasta Vegane

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

janë një alternativë e shkëlqyer për makaronat dhe kanë shije super të lëngshme dhe krokante. Varianti vegjetarian i Bolognese përgatitet me thjerrëza në këtë recetë dhe është një pjatë e përsosur me pak karbohidrate me barishte të freskëta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 kunguj të njomë, përafërsisht 1 kg
 • 240 g thjerrëza
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë e kuqe, e madhe, e prerë në kubikë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 400-450 ml
 • lëng perimesh
 • 3 domate, të prera në kubikë
 • 1 Qepë
 • 400g Domate, të grira, të konservuara
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • Majdanoz, i grirë
 • borziloku, i grirë
 • djegës, i grirë, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere dhe kaurdisni në të qepët dhe hudhrat.
 2. Shtoni thjerrëzat e kuqe dhe lërini të skuqen për pak kohë.
 3. Deglaze me lëngun e perimeve. një zjarr i ulët.
 4. Shtoni domatet e prera në kubikë.
 5. Shtoni domatet e konservuara.
 6. Rrëzojini me kripë, piper dhe spec djegës.
 7. Shtoni barishtet e freskëta dhe përziejini mirë.
 8. Përdorni një spiralizer për t’i prerë kungujt në spageti.
 9. Zoodles futini në një sitë dhe hidhni ujë të vluar.
 10. Shërbejini spagetit me kungull i njomë në pjata me bolognese thjerrëza dhe shijojeni.

Vegla

 • Presë spirale
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Enxhere
 • Lugë druri
 • Sitë