Spanakopita – byrekë greke me petë me spinaq dhe djathë

Spanakopita - byrekë greke me petë me spinaq dhe djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Spanakopita është një pjatë popullore greke. Zakonisht byreku përgatitet me petë filo. Në këtë recetë, megjithatë, byreku i shijshëm me spinaq është bërë me petë sfungjerësh. Byreku i pastiçeri është shumë i ushqyeshëm me feta, gouda dhe parmixhan dhe ka shije super të shijshme në kombinim me spinaqin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Spanakopita - byrekë greke me petë me spinaq dhe djathë
Spanakopita - byrekë greke me petë me spinaq dhe djathë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Spanakopita është një pjatë popullore greke. Zakonisht byreku përgatitet me petë filo. Në këtë recetë, megjithatë, byreku i shijshëm me spinaq është bërë me petë sfungjerësh. Byreku i pastiçeri është shumë i ushqyeshëm me feta, gouda dhe parmixhan dhe ka shije super të shijshme në kombinim me spinaqin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Avull, Piqem | Menu: Enë brumi, Pjekje të përzemërta | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 250 g brumë sfumuar, e ngrirë
 • 200 g spinaq, e ngrirë
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 200 g djathë feta
 • 100 g djathë gouda
 • 50 g djathë parmixhano
 • 2 vezë
 • 1 filxhan qumësht
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Skuqni qepën në vaj ulliri në tigan.
 2. Shtoni spinaqin e ngrirë, mbulojeni dhe gatuajeni derisa të thahet.
 3. Përzieni hudhrën e shtypur, kriposni dhe piper dhe lëreni të ftohen.
 4. Shkrini fletët i brumit dhe shtrojini krah për krah.
 5. Mbërtheni skajet dhe hapeni në madhësinë e formës së kekut.
 6. E vendosim brumin në tepsi dhe e shtypim deri në fund.
 7. E grijmë djathërat (feta, gouda , parmixhano).
 8. Rrahim lehtë vezët dhe i përziejmë mirë me qumështin.
 9. Përhapeni masën e spinaqit mbi brumë.
 10. Spërkateni me djathin e grirë dhe mbi të hidhni masën e vezëve.
 11. E pjekim byrekun me petë. furre te parangrohur ne 200°C deri ne kafe te arte.

Mos e prisni byrekun e përfunduar deri sa të ftohet, përndryshe mbushja do të mbarojë. Ëmbëlsira ka edhe më shumë shije të ftohtë!

Vegla

 • pan
 • spatula
 • grater
 • tas