Speca të mbushura me mish dhe domate

Speca të mbushura me mish dhe domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

janë jashtëzakonisht të gjithanshëm, pasi shijojnë ndryshe me mbushje të ndryshme. Në këtë recetë, specat e pjekur me një mbushje me lëng mishi të grirë rezultojnë shumë të shijshme. Djathi i gratinuar me domate e rafinon në mënyrë të përkryer pjatën e furrës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speca të mbushura me mish dhe domate
Speca të mbushura me mish dhe domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

janë jashtëzakonisht të gjithanshëm, pasi shijojnë ndryshe me mbushje të ndryshme. Në këtë recetë, specat e pjekur me një mbushje me lëng mishi të grirë rezultojnë shumë të shijshme. Djathi i gratinuar me domate e rafinon në mënyrë të përkryer pjatën e furrës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Gatime me mish, Meze | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 1 qepë
 • barishte, për shije
 • 300 g mish i grirë
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 100 ml qumësht
 • 50 g baguette
 • 2-3 speca
 • 1 domate
 • 50 g djathë
 • 2 lugë majonezë
 • 100 ml ujë

Udhëzime

 1. E njomni baguetën në qumësht.
 2. Prisni qepën dhe barishtet.
 3. Përzieni mishin e grirë.
 4. Redoseni me kripë dhe piper.
 5. Shtojeni bukën e njomur në qumësht në grirje dhe perziejme mire.
 6. The Prisni specat pergjysem pergjate dhe hiqini kokrrat.
 7. Vendosni mbushjen e grire ne speca.
 8. Djathin e grini ne rende te trashe.
 9. Prisni domatet ne copa te vogla.
 10. Përzieni djathin dhe domatet me majonezen, kriposim lehte dhe vendosim mbi te Shtrojme mbushjen e grire.
 11. I vendosim specat ne nje tave dhe shtojme pak uje.
 12. Pjekim specat e mbushur ne 180°C per rreth 40-45 minuta.
 13. Sperkasim specat me barishte.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende djathi
 • tas
 • tavë