Speca të mbushura me mish të grirë vegan dhe domate për Halloween

Speca të mbushura me mish të grirë vegan dhe domate për Halloween

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Specat e gdhendura ofrojnë një ndryshim në një mbrëmje Halloween. Specat janë të mbushura me mish viçi të bluar vegan, domate, qepë dhe hudhër dhe piqen në furrë derisa të zbuten. Një pjatë e përditshme që bëhet kulmi absolut i Halloween me fytyra piper.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speca të mbushura me mish të grirë vegan dhe domate për Halloween
Speca të mbushura me mish të grirë vegan dhe domate për Halloween

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Specat e gdhendura ofrojnë një ndryshim në një mbrëmje Halloween. Specat janë të mbushura me mish viçi të bluar vegan, domate, qepë dhe hudhër dhe piqen në furrë derisa të zbuten. Një pjatë e përditshme që bëhet kulmi absolut i Halloween me fytyra piper.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Kurset kryesore, Vegan | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 speca zile, të kuqe
 • 500 g mish të grirë vegan
 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 100 g domate, nga një kanaçe
 • 500 ml lëng perimesh
 • Kripë për shije
 • piper i zi, per shije

Udhëzime

Përgatitni mishin e grirë

 1. Prisni imët qepën dhe hudhrën.
 2. Bëni një brumë të grirë nga mishi i grirë vegan, qepa dhe hudhra. Skuqini brumin e grirë për pak kohë.
 3. Shtoni domatet e konservuara dhe lëngun.
 4. Lëreni mishin e grirë të ziejë për rreth 10 minuta.

Përgatitni specat

 1. Prisni me kujdes “sipër” e specave me një të vogël të mprehtë. thikë dhe hiqi.
 2. Me thikën preni buzën e kapakut në mënyrë të dhëmbëzuar.
 3. Prisni specat dhe lani ato.
 4. Prisni skajet e specave gjithashtu.
 5. Prisni nga një fytyrë nga dy sy trekëndësh dhe një gojë e dhëmbëzuar.
 6. Lyejmë specat me mishin e grirë, mbulojmë me kapak piper.
 7. I vendosim specat e mbushura në një tavë dhe i pjekim në furrë për rreth 30-40 minuta.
 8. Specat e Halloween mund të shërbehen me makarona ose oriz.

Vegla

 • tas
 • pan
 • rrahës
 • thikë
 • tavë