Speca të mbushura me quinoa, karrota, spinaq dhe mish viçi

Speca të mbushura me quinoa

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Specat e mbushur janë jashtëzakonisht të gjithanshëm, në këtë recetë specat mbushen me quinoa, karrota, spinaq dhe mish viçi të bluar. Njëra është ushqimi i shpirtit në maksimum – e gjithë familja do të jetë e kënaqur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speca të mbushura me quinoa
Speca të mbushura me quinoa

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Specat e mbushur janë jashtëzakonisht të gjithanshëm, në këtë recetë specat mbushen me quinoa, karrota, spinaq dhe mish viçi të bluar. Njëra është ushqimi i shpirtit në maksimum – e gjithë familja do të jetë e kënaqur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: Gatimet kryesore, Receta me video | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 5 speca, speca me majë të lehta ose të kuqe
 • 500 g mish të grirë
 • 3 karota
 • 2 qepë
 • 100 gr gjethe spinaq
 • 1 thelpi hudhër
 • 30 g oriz
 • 50 ml pasata me domate
 • 800 ml lëng perimesh
 • 20 g quinoa
 • vaj
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • barishte të Provence, për shije
 • paprika e ëmbël pluhur, për shije
 • majdanoz, sipas dëshirës
 • gjethe dafine, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Lani dhe pastroni specat.
 2. Qerojini qepët dhe hudhrat dhe qëroni karotat.
 3. Prisni ose grijini imët qepët dhe hudhrat së bashku me gjethet e pastruara të spinaqit dhe majdanozin.
 4. Mishi i grirë shtoni në spinaq .
 5. Rrezojeni me kripe dhe piper.
 6. Shtoni orizin dhe quinoan dhe perziejini gjithcka mire duke shtuar edhe pak uje nese eshte e nevojshme, kjo e liron pak masen e mishit.
 7. Mbusheni masen e mishit te grire ne bishtajat e pergatitura.
 8. Nga mbetjet Formoni mishin e grire te mbetur ne pete dhe gatuajini bashke me specat e mbushur.
 9. Karrota i grini sipas deshires.
 10. Prisni edhe kungulleshkat ne copa te vogla.
 11. Ngrohni vajin ne nje tenxhere dhe kaverdisini per pak kohe. karotat me kungulleshkat.
 12. Deglazoni me lëngun e perimeve, shtoni pasatën e domates.
 13. Perkat e mbushura me qoftet vendosini në lëng mishi, shtoni gjethet e dafinës dhe ziejini të mbuluara për 40 minuta në zjarr mesatar.

Specat e mbushur më së miri shërbehen me salcë kosi dhe bukë. Specat e mbushur mund të gatuhen edhe në një tavë në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 30 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • pan
 • tenxhere