Speca të mbushura me vezë dhe proshutë, djathë në furrë

Speca të mbushura me vezë dhe proshutë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një recetë e mrekullueshme për speca me një mbushje të pazakontë. është e mbushur këtu me djathë, qepë të skuqura dhe proshutë aromatike. Një vezë e rrahur sipër e bën gjellën jo vetëm të shijshme, por edhe shumë interesante. Ky kombinim është perfekt si për mëngjes ashtu edhe për drekë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speca të mbushura me vezë dhe proshutë
Speca të mbushura me vezë dhe proshutë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një recetë e mrekullueshme për speca me një mbushje të pazakontë. është e mbushur këtu me djathë, qepë të skuqura dhe proshutë aromatike. Një vezë e rrahur sipër e bën gjellën jo vetëm të shijshme, por edhe shumë interesante. Ky kombinim është perfekt si për mëngjes ashtu edhe për drekë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: Kurset kryesore, Mëngjesi | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 3 speca
 • 125 g proshutë, të prera në kubikë
 • 1 qepë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 50-70 g djathë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • 3 vezë

Udhëzime

 1. Prisni majat e specave dhe hiqni me kujdes farat.
 2. Shtoni perimet në ujin e vluar dhe ziejini butësisht për 5 deri në 6 minuta.
 3. Më pas hiqini, vendosini në një pjatë, lërini të ftohen dhe thahen.
 4. Prisni proshutën në kubikë dhe skuqeni në një tigan të thatë derisa të bëhet krokante.
 5. Qëroni qepën, prisni në copa të vogla dhe skuqeni në vaj për 5-6 minuta.
 6. Lërini të dyja të ftohen pak.
 7. Më pas përzieni me djathin e grirë , kripe dhe piper i zi
 8. Mbushni specat me perzierjen duke bere nje pus per vezet.
 9. Me kujdes thyejme nje veze ne cdo spec.
 10. Redoseni me kripe.
 11. Pjeqini specat ne tepsi ne 200° C per rreth 20-25 minuta.
 12. I nxirrni nga furra specat e mbushur me vezen dhe proshuten dhe i servirini menjehere.

Majat e prera të specit gjithashtu mund të përgatiten dhe të rregullohen me specat gjatë servirjes.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • rende