Speca të pjekur në skarë me të verdhë veze, krem dhe mbushje me djathë feta

Speca të pjekur në skarë me të verdhë veze

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Specat e mbushur nga grilli kanë shije të shijshme dhe të freskëta. Është i ëmbël, i lëngshëm dhe djathi feta shkon në mënyrë perfekte me të. Kjo recetë me përbërës të freskët nga kategoria e perimeve do të kënaqë të gjithë vegjetarianët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speca të pjekur në skarë me të verdhë veze
Speca të pjekur në skarë me të verdhë veze

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Specat e mbushur nga grilli kanë shije të shijshme dhe të freskëta. Është i ëmbël, i lëngshëm dhe djathi feta shkon në mënyrë perfekte me të. Kjo recetë me përbërës të freskët nga kategoria e perimeve do të kënaqë të gjithë vegjetarianët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 speca të kuq, p.sh. pluhur, për shije
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • Bimërat e Provence, për shije
 • Majdanoz, për shije
 • Qiqra, për shije

Udhëzime

 1. Prisni specat me majë për së gjati.
 2. Hiqni farat.
 3. Mbërtheni me vaj ulliri pjesën e jashtme të gjysmave të specit.
 4. Prisni qiqrat në rrathë.
 5. Prisni majdanozin.
 6. Për mbushjen, vendosni te verdhat e vezes ne nje ene.
 7. Hidhni kremin.
 8. Shtypni hudhren neper shtyp dhe shtoni.
 9. Shtoni qiqrat dhe majdanozin.
 10. Sperkatni pluhurin e paprikes, e rregulloni me kripe dhe piper.
 11. Shtoni barishtet de Provence.
 12. Tërrmoni djathin feta në përzierje.
 13. Ndajeni mbushjen mes gjysmave të specave.
 14. Sperkatni në skarë.
 15. Spërkatni specat e pjekur në skarë me majdanoz dhe qiqra.
 16. E shijoni të ngrohtë si pjatë anësore ose në e vet.

Vegla

 • thikë
 • furçë kuzhine
 • tas
 • gril