Speculaas cheesecake me bazë biskota, spërkatje dhe krem djathi

Speculaas cheesecake me bazë biskota

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

Spekulat kremoze janë jashtëzakonisht të shijshme. Baza e biskotave e bërë nga spekulat me erëza dhe mbushja delikate e kremës së djathit të ëmbël me vanilje dhe limon ka shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speculaas cheesecake me bazë biskota
Speculaas cheesecake me bazë biskota

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 210 minuta

Spekulat kremoze janë jashtëzakonisht të shijshme. Baza e biskotave e bërë nga spekulat me erëza dhe mbushja delikate e kremës së djathit të ëmbël me vanilje dhe limon ka shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Baza e biskotave

 • 300 g speculoos me erëza
 • 100 g gjalpë, i shkrirë

Mbushje djathi

 • 900 g krem djathi, krem i dyfishtë stadi
 • 80 g sheqer i bardhë
 • 80 g sheqer kaf
 • 3 vezë
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 1/2 lugë lëkure limoni

Spekulatius crumble

 • 150 g speculoos me erëza
 • 80 g gjalpë, i shkrirë

Udhëzime

Baza e biskotave

 1. Shtypni spekulat në një përpunues ushqimi.
 2. Shtoni gjalpin e shkrirë dhe përzieni mirë.
 3. Përhapeni masën e biskotave në fund të tepsisë, duke tërhequr një skaj dhe duke shtypur pak poshtë.
 4. Pjekim bazën e biskotave për 10 minuta në 180 gradë dhe lëreni të ftohet.

mbushja e djathit

 1. Në një enë përzieni kremin e djathit, të dyja llojet e sheqerit, sheqer vaniljen dhe lëkurën e limonit derisa të jenë të lëmuara.
 2. Shtoni vezët dhe përzieni mirë.
 3. Përhapeni mbushja e djathit mbi bazën e biskotave.
 4. Bëjeni cheesecake në 160 Piqeni për 60 minuta.

Spekulatius Streusel

 1. Thërrmoni përsëri Spekulatius në procesorin e ushqimit dhe përzieni me gjalpë të shkrirë.
 2. Përhapeni Spekulatius Streusel në mënyrë të barabartë mbi cheesecake.
 3. Pjekim cheesecake për 10 minuta të tjera në 160 gradë.
 4. Më pas lëreni kekun të ftohet me derën e furrës hapur.
 5. Disa shabllone me yje mbi djathrat ekekut dhe pluhurosni me sheqer pluhur.
 6. Hiqni yjet dhe prisni ne copa speculoos cheesecake.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • përzierës dore
 • tavë pjekjeje