Speculaas pralines me bajame dhe çokollatë

Speculaas pralines me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Ata janë thjesht qiellorë. Pralinat janë bërë nga bajame dhe mascarpone dhe kanë shije fantastike të shijshme me një shtresë çokollate. Pralinat Spekulatius janë të mrekullueshme si dhurata dhe për të ngrënë veten.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speculaas pralines me bajame dhe çokollatë
Speculaas pralines me bajame dhe çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Ata janë thjesht qiellorë. Pralinat janë bërë nga bajame dhe mascarpone dhe kanë shije fantastike të shijshme me një shtresë çokollate. Pralinat Spekulatius janë të mrekullueshme si dhurata dhe për të ngrënë veten.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Çokollata

 • 150 g speculoos me erëza
 • 25 g bajame, të bluara
 • 50 g bajame, të grira
 • 2 lugë mascarpone
 • ½ lugë gjelle lëvore limoni
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Për dekorim

 • 70 g çokollatë e zezë
 • 1 lugë gjelle sheqer spërkatje
 • 1 lugë fëstëkë, të copëtuar

Udhëzime

 1. Përziejini erëzat speculoos në një procesor ushqimi derisa të formohen thërrimet.
 2. Shtoni bluarjen dhe bajamet e grira, mascarpone, lëkurën e limonit dhe lëngun e limonit. ngjitet, mund të shtoni një lugë mascarpone përzieni.
 3. Në këtë kombinim, 2 lugë mascarpone janë perfekte!
 4. Formoni rreth 25-30 toptha të vegjël nga përzierja e speculos, në varësi të madhësisë. në çokollatë të shkrirë.
 5. Pralinat, spërkatini me sheqer spërkatje ose sipër me fëstëkë të grirë.
 6. Cokollatat Spekulatius vendosini në frigorifer për 1 orë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • lugë