Speculooos tiramisu të shijshme në një gotë me manaferra dhe kanellë

Speculooos tiramisu të shijshme në një gotë me manaferra dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 255 minuta

Spekulat e shijshme në një gotë me manaferrat janë një trajtim me shumë shtresa për sezonin e ftohtë dhe një alternativë e shkëlqyer për tiramisunë origjinale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Speculooos tiramisu të shijshme në një gotë me manaferra dhe kanellë
Speculooos tiramisu të shijshme në një gotë me manaferra dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 255 minuta

Spekulat e shijshme në një gotë me manaferrat janë një trajtim me shumë shtresa për sezonin e ftohtë dhe një alternativë e shkëlqyer për tiramisunë origjinale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 14-16 Spekulatius
 • 100 g krem pana
 • 500 g quark me pak yndyrë
 • 50 g sheqer
 • 200 g manaferra, të ngrira, mjedra dhe boronica
 • 1 lugë gjelle lëvore gëlqere
 • ½ lugë kanellë
 • 4 pika aromatizues vanilje

Udhëzime

 1. Rrihni kremin derisa të jetë i fortë dhe shtoni në kuark.
 2. Shtoni sheqerin, aromën e vaniljes, lëkurën e limonit dhe kanellën.
 3. Përziejini gjithçka derisa të përftoni një krem të butë.
 4. Vendosni 2 lugë gjelle nga kremi. fundi i gotave të ëmbëlsirës.
 5. Biskotat Specula në gjysmë dhe shtrojini sipër kremit.
 6. Përhapeni kokrrat e ngrira mbi speculoos.
 7. Vendosni 1 lugë krem mbi manaferrat.
 8. Gere me copa të mëdha spekulash.
 9. Përsëriteni dhe shtrojini kremin e mbetur mascarpone.
 10. Vendosni tiramisunë speculoos në frigorifer për 4 orë
 11. Para se ta servirni, sipër tiramisu-s me një biskotë të tërë speculoos dhe shërbejeni.

Vegla

 • tas
 • mikser dore
 • takëm
 • goza ëmbëlsire