Strudel molle me petë krokante me boronica, kanellë dhe arra

Strudel molle me petë krokante me boronica

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ëmbëlsira krokante mbështjell një mbushje frutash me mollë dhe boronica. Një e sapopjekur me boronica ka erë dhe shije tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Strudel molle me petë krokante me boronica
Strudel molle me petë krokante me boronica

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ëmbëlsira krokante mbështjell një mbushje frutash me mollë dhe boronica. Një e sapopjekur me boronica ka erë dhe shije tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500g petë sfumuar
 • 3-4 lugë miell
 • 150g gjalpë
 • 75g thërrime buke
 • 400g mollë
 • 100g boronica
 • ½ limon, pa dylli
 • 50g lajthi, të grira
 • ½ lugë kanellë
 • 50 g sheqer
 • sheqer pluhur, për pluhurosje

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 210° C.
 2. Lajini dhe rendisni boronicat.
 3. Mollët i qëroni dhe grijini dhe i prisni në feta të holla.
 4. Mëreni lëkuren e limonit dhe shtrydhni lëngun e limonit.
 5. Hidhni lëngun e limonit mbi mollët.
 6. A Vendosni një leckë të pastër mbi tavolinë.
 7. Spërkatni mbi të 2 lugë miell.
 8. Vendosni brumin në mes të peshqirit.
 9. Shkrini 50 gr gjalpë dhe lyeni mbi brumin.
 10. Shkrini edhe 50 g gjalpë në një tigan dhe skuqni thërrimet e bukës në të derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. 5 cm.
 11. Frutin e sperkasim me arrat, sheqerin, kanellen dhe lekuren e grire te limonit.
 12. Perdorim peshqirin per te rrotulluar peten sperkate ne role.
 13. Lagojme skajet e petes me pak uje dhe i shtypim bashke.
 14. Transferoni strudelin e mollës në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 15. E lyeni strudelin me 50 gr gjalpë të shkrirë të mbetur.
 16. Pjekim strudelin e mollës në 210°C për 20 minuta, më pas ulni temperaturën në 190°C dhe piqeni edhe për 20 deri në 30 minuta të tjera derisa strudelja të marrë ngjyrë të artë dhe krokante.
 17. Hiqni strudelën me mollë nga furra dhe lëreni të ftohet. per 15 minuta.
 18. E sperkasim me sheqer pluhur dhe e servirim strudelin e molles me krem pana ose akullore.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • grater
 • shtypje agrumesh
 • furçë kuzhine
 • tavë