Struffoli – topa aromatike të skuqura brumi në shurup mjalti

Struffoli - topa aromatike të skuqura brumi në shurup mjalti

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë napolitane me topa brumi krokante në shurup mjalti zakonisht përgatitet gjatë festave të mëdha si Krishtlindjet. Shumë e ëmbël, aromatike dhe shumë e shijshme, Struffoli është ëmbëlsira perfekte për të shoqëruar një filxhan çaj të nxehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Struffoli - topa aromatike të skuqura brumi në shurup mjalti
Struffoli - topa aromatike të skuqura brumi në shurup mjalti

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo ëmbëlsirë e thjeshtë napolitane me topa brumi krokante në shurup mjalti zakonisht përgatitet gjatë festave të mëdha si Krishtlindjet. Shumë e ëmbël, aromatike dhe shumë e shijshme, Struffoli është ëmbëlsira perfekte për të shoqëruar një filxhan çaj të nxehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Skuqje | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 limon, i padepiluar
 • 1 portokall, i padepiluar
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 4 vezë
 • 300 g miell
 • vaj vegjetal, përafërsisht 1 l për skuqje
 • 350 g mjaltë
 • spërkatje me sheqer, sipas shijes

Udhëzime

 1. E grini imët lëkuren e limonit dhe portokallit.
 2. Më pas përzieni kripën, gjysmën e ekstraktit të vaniljes dhe vezët.
 3. Shtoni miellin dhe gatuajeni në një brumë të butë dhe elastik.
 4. E ndajmë brumin në 3 ose 4 porcione të barabarta
 5. Formoni secilën pjesë në një role të gjatë 1 cm të trashë.
 6. Prejeni secilën role në copa të gjata 1 cm dhe formoni topa të vegjël.
 7. Ngrohni vajin në një tigan të madh.
 8. Skuqni topat e brumit në tufa të vogla derisa të zbuten, marrin një ngjyrë kafe të artë.
 9. Më pas vendosini topat në peshqirë letre për të kulluar yndyrën e tepërt.
 10. Në një tenxhere të vogël, bashkoni mjaltin me ekstraktin e mbetur të vaniljes. nxehtësinë e ulët për 5-7 minuta derisa të arrihet konsistenca e shurupit të lëngshëm.
 11. Shërbejini të nxehtë e derdhni mbi topat e skuqur.
 12. Të gjithë përzieni, rregulloni në një pjatë dhe zbukurojeni me spërkatje me sheqer.
 13. Sërbejini struffolët e përfunduar me çaj.

Vegla

 • rende
 • tas
 • thikë
 • tegan
 • tenxhere