Stutenkerl i bërë nga brumë i ëmbël maja me një bilbil

Stutenkerl i bërë nga brumë i ëmbël maja me një bilbil

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Brumi i majave bëhet nga një brumë i ëmbël maja. Me sy rrush të thatë dhe një tub në dorë, kjo pastë është një hit i fëmijëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Stutenkerl i bërë nga brumë i ëmbël maja me një bilbil
Stutenkerl i bërë nga brumë i ëmbël maja me një bilbil

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Brumi i majave bëhet nga një brumë i ëmbël maja. Me sy rrush të thatë dhe një tub në dorë, kjo pastë është një hit i fëmijëve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500g miell
 • ½ lugë gjelle kripë
 • ½ lugë sheqer
 • 5g ekstrakt malti
 • 25g maja të freskët
 • 310ml qumësht
 • 75g gjalpë, i zbutur
 • 6-8 rrush të thatë

Udhëzime

 1. Përzieni në një tas miellin, kripën, ekstraktin e maltit dhe sheqerin.
 2. Të grimconi majanë.
 3. Shtoni qumështin dhe gatuajeni në procesorin e ushqimit për disa minuta.
 4. Shtoni gjalpin e zbutur në copa dhe gatuajeni derisa të keni një brumë të lëmuar.
 5. Mbuloni brumin dhe lëreni të pushojë në një enë për rreth 15 minuta.
 6. E ndajeni brumin në 6-8 pjesë.
 7. Pudrosni një sipërfaqe pune me miell.
 8. Formoni secilën pjesë. e brumit në një fije të gjatë brumi. Prisni në këmbë dhe duar dhe rrumbullakosni kokën.
 9. Shtypni rrushin e thatë lehtë në brumin për sytë.
 10. Mbajeni bilbilin e argjilës në dorë.
 11. Përhapeni pelën në një ose dy tepsi të veshur me letër pjekjeje, mbulojeni dhe lëreni të vlojë për 40 minuta
 12. Përzieni vezën dhe qumështin.
 13. Lyejeni pelën me masën e vezëve.
 14. Pelini marinat për 17-20 minuta në 200°C derisa të marrin ngjyrë të artë.

Ekstrakti i maltit mund të zëvendësohet me një sasi të barabartë mjalti ose sheqer kafe.

Vegla

 • tas
 • përpunues ushqimi
 • 6-8 bilbila balte