Stutenkerl pjek pasta nga brumi i majave me fëmijët

Stutenkerl pjek pasta nga brumi i majave me fëmijët

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 42 minuta

Qoftë me pipë apo shufër në dorë, kjo pastë tradicionale për Shën Martinin apo Nikollën ka shije fantastike. Ato mund të dekorohen me sheqer të grimcuar dhe rrush të thatë dhe të shijohen të sapopjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Stutenkerl pjek pasta nga brumi i majave me fëmijët
Stutenkerl pjek pasta nga brumi i majave me fëmijët

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 42 minuta

Qoftë me pipë apo shufër në dorë, kjo pastë tradicionale për Shën Martinin apo Nikollën ka shije fantastike. Ato mund të dekorohen me sheqer të grimcuar dhe rrush të thatë dhe të shijohen të sapopjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 kg miell
 • 400 ml qumësht i ftohtë
 • 35 g maja, i freskët
 • 100 g sheqer
 • 20 g mjaltë
 • 2 vezë
 • 150 g gjalpë
 • 1 lugë kripë
 • lufta vanilje, sipas shijes
 • Lëkura e limonit, për shije
 • 1 e verdhë veze
 • Sulltane, për shije
 • Sheqer kokërr, për shije

Udhëzime

 1. Sitni miellin në një tas, bëni një pus dhe shtoni majanë e grirë.
 2. Mbërthejeni lëkurën e limonit dhe hiqni farat nga lëvozhga e vaniljes.
 3. Shtoni qumështin, sheqerin, mjaltin, lëkurën e limonit, farat e vaniljes dhe gjalpi.
 4. Në mikser 10- Gatuani për 15 minuta.
 5. E lëmë brumin e majave të ngrihet i mbuluar për të paktën 1 orë.
 6. Formoni pelat nga brumi.
 7. Vendosni sulltanet për sy. ose gryka.
 8. Lërini pelat të dalin në tepsi për 15 minuta.
 9. Pastroni petën me të verdhën e rrahur të vezës përpara se ta piqni. 12 minuta.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • makinë për brumosje
 • tas
 • furçë kuzhine