Suffle e butë me perime me pulë, kunguj të njomë, hudhër dhe vezë

Suffle e butë me perime me pulë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Suffle e butë me perime me pulë, kunguj të njomë, karrota, hudhër dhe vezë është një darkë e thjeshtë dhe e lehtë në formën e një . Suffle është bërë nga kunguj të njomë dhe karota të grira dhe copa fileto pule të grira hollë. Me kopër dhe hudhër sufla merr një aromë të madhe dhe vezët sigurojnë masën me gëzof.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Suffle e butë me perime me pulë
Suffle e butë me perime me pulë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Suffle e butë me perime me pulë, kunguj të njomë, karrota, hudhër dhe vezë është një darkë e thjeshtë dhe e lehtë në formën e një . Suffle është bërë nga kunguj të njomë dhe karota të grira dhe copa fileto pule të grira hollë. Me kopër dhe hudhër sufla merr një aromë të madhe dhe vezët sigurojnë masën me gëzof.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Gatimet kryesore, Gatimet me perime, Tava | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 400 g kungull i njomë
 • 1 karotë
 • 500 g fileto gjoksi pule
 • ¼ tufë kopër
 • 2 thelpinj hudhra
 • 3 vezë
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Lyejmë format e pjekjes me vaj vegjetal.
 3. I grini në rende kungujt dhe karotat.
 4. Prejeni fileton e pulës në kubikë të vegjël.
 5. Prisni imët koprën.
 6. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 7. Ndani të bardhat dhe të verdhat e vezëve.
 8. Përzieni perimet, pulën, koprën dhe të verdhat e vezëve në një enë. perzierja imet me blender dore.
 9. Te bardhat e vezeve me mikser dore te behet shkume e ngurte.
 10. Palosni me kujdes te bardhat e vezeve te rrahura ne perzierjen e pules dhe kungulleshkave.
 11. Mbusheni sufllen e perimeve me pulen ne kallepe .
 12. Pjekim tavën për rreth 30 minuta.

Ngroheni furrën në 180°C. Lyejini format e pjekjes me vaj vegjetal. Grini përafërsisht kungulleshkat dhe karotat. Pritini fileton e pulës në kubikë të vegjël. Pritini imët koprën. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës. Ndani të bardhat dhe të verdhat e vezëve. Përzieni së bashku perimet, pulën, koprën dhe të verdhat e vezëve në një tas. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper. Masën e bëjmë pure të imët me blender. Duke përdorur një mikser dore, rrihni të bardhat e vezëve në një shkumë të fortë. Palosni me kujdes të bardhat e vezëve të rrahura në përzierjen e pulës dhe kungujve të njomë. Mbushni suflen e perimeve me pulën në kallëpe. Piqni suflen për rreth 30 minuta.

Vegla

 • kallëpe sufle
 • blender
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • shtypje hudhre
 • blender dore
 • rende