Suffle me çokollatë me gëzof me mbushje të lëngshme nga furra

Suffle me çokollatë me gëzof me mbushje të lëngshme nga furra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 18 minuta

Një ëndërr me çokollatë të ngrohtë dhe perfekte si ëmbëlsirë për darkë me miqtë. E ajrosja është shumë e butë dhe bind me një shije dhe konsistencë të pasur çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Suffle me çokollatë me gëzof me mbushje të lëngshme nga furra
Suffle me çokollatë me gëzof me mbushje të lëngshme nga furra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 18 minuta

Një ëndërr me çokollatë të ngrohtë dhe perfekte si ëmbëlsirë për darkë me miqtë. E ajrosja është shumë e butë dhe bind me një shije dhe konsistencë të pasur çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 3 të verdha veze
 • 2 vezë
 • 100 g gjalpë
 • 200 gr çokollatë e zezë
 • 50 g sheqer
 • 1/4 lugë kripë
 • 60 g miell

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200° C.
 2. Çokollatën e thyeni në copa të vogla dhe e shkrini në një banjë uji me gjalpin.
 3. 2 Rrahim vezët, të verdhat e vezëve dhe sheqerin me mikser derisa masa të bëhet shkumë.
 4. Me përzierjen e çokollatës së shkrirë dhe miellit derisa të bëhet një masë homogjene.
 5. Përhapeni masën në kallëpe sufle dhe piqeni në furrë për rreth 5-7 minuta
 6. Shërbejeni sufllatën me çokollatë me kafe ose çaj.

Vegla

 • Enxhere
 • Tasi
 • Përzierëse dore
 • Sufle enët