Sufle kungull i ëmbël me qumësht dhe vezë nga furra

Sufle kungull i ëmbël me qumësht dhe vezë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 36 minuta

Një kungull mesatarisht i ëmbël që shijon si një gjalpë delikate. Në ditët e vjeshtës, kjo ëmbëlsirë me kungull duhet të përgatitet patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sufle kungull i ëmbël me qumësht dhe vezë nga furra
Sufle kungull i ëmbël me qumësht dhe vezë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 36 minuta

Një kungull mesatarisht i ëmbël që shijon si një gjalpë delikate. Në ditët e vjeshtës, kjo ëmbëlsirë me kungull duhet të përgatitet patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 100g kungull të qëruar
 • 40g gjalpë + pak për lyerje
 • 1½ lugë sheqer
 • 40g miell
 • 150ml qumësht
 • 3 vezë
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë miell misri

Udhëzime

 1. Prisni trashë kungullin.
 2. Frutin e ziejini në avull ose e zieni në një sasi të vogël uji për rreth 20-30 minuta derisa të zbutet.
 3. Më pas lëreni të ftohet dhe përdorni një blender dore për t’i përzier derisa të jetë homogjen.
 4. Souffle forma Lyejmë me gjalpë.
 5. Ramekinat i spërkasim me 1 lugë çaji sheqer.
 6. Nxehni furrën në 180°C.
 7. Ngrohni gjalpin e mbetur në një tenxhere.
 8. Përzieni miellin dhe gatuajeni për 1 minutë.
 9. Fikni zjarrin dhe hidhni qumështin e ngrohtë mbi roux.
 10. Përziejini tërësisht të gjithë.
 11. Rrihni të verdhat e vezëve me një rrahëse.
 12. Shtoni në masën e qumështit të verdhat e vezëve dhe purenë e kungullit dhe përziejini mirë.
 13. Rrahim te bardhat e vezeve me mikser dhe pak kripe derisa te shtrengohen.
 14. Miseshte misri perziejme dhe perziejme perseri.
 15. Me kujdes palosni te bardhat e vezeve te rrahura ne perzierjen e kungullit.
 16. Te gjithe gjene hidheni ne ramekinet e pergatitur.
 17. Piqeni sufllatën në furrë për 15-20 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.
 18. Mos e hapni furrën gjatë kohës që piqet.

Në vend që të përdorni një blender dore, kungulli mund të kalohet edhe në një sitë të imët.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • avullore
 • sofflé ramekins
 • pan
 • hisk
 • blender
 • blender dore