Supë aromatike krem kungulli me karrota, mollë dhe djathë

Supë aromatike krem kungulli me karrota

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kungujt piqen dhe më pas zihen me qepë, mollë, karota, djathë dhe krem. Shija është e pasur dhe e shkëlqyer.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë aromatike krem kungulli me karrota
Supë aromatike krem kungulli me karrota

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kungujt piqen dhe më pas zihen me qepë, mollë, karota, djathë dhe krem. Shija është e pasur dhe e shkëlqyer.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Supa, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 350 g kungull
 • 1-2 lugë vaj ulliri
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 1 qepë
 • 1 mollë
 • 2 karrota
 • 700 ml lëng perimesh
 • arrëmyshk, për shije
 • kanellë, për shije
 • 100 g djathë
 • 200-250 ml krem

Udhëzime

 1. Hiqni farat nga kungulli duke e lene lekuren.
 2. Preni kungullin ne copa te vogla.
 3. Vendoseni ne nje tave dhe rregullojini me vaj ulliri, kripe dhe piper.
 4. Kurngullin i gatuaj ne 200°C për rreth 30 minuta gatuajeni derisa të zbutet.
 5. Lëreni të ftohet dhe hiqni lëkurën.
 6. Në një tenxhere ngrohni gjalpin në zjarr mesatar.
 7. Skuqni qepën e grirë për 5-6 minuta.
 8. Shtoni mollën e grirë dhe karotat e grira. .
 9. Vazhdoni zierjen derisa të zbuten. Përziejini herë pas here.
 10. Shtoni kungujt e përgatitur në të njëjtën tenxhere dhe gatuajeni edhe për 5-8 minuta.
 11. Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe bëjeni pure me një blender. nxehtësi mesatare në të lartë Gatuani për 15 minuta.
 12. Rrumbullakosni supën me kungull me kripë dhe piper, shtoni arrëmyshk dhe kanellë.
 13. Përzieni djathin e grirë imët. nxehtësinë e ulët për disa minuta, por mos ziejnë .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • tavë
 • lugë përzierje
 • blender dore