Supë aromatike me kërpudha me kërpudha, patate dhe karrota

Supë aromatike me kërpudha me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kërpudhat e pyllit i japin supës një shije pikante, pak piper. Me patate, qepë dhe karrota, merr një aromë të mrekullueshme dhe është shumë e shijshme. Me perimet që gjenden në çdo familje, kjo supë me kërpudha mund të përgatitet shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë aromatike me kërpudha me kërpudha
Supë aromatike me kërpudha me kërpudha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kërpudhat e pyllit i japin supës një shije pikante, pak piper. Me patate, qepë dhe karrota, merr një aromë të mrekullueshme dhe është shumë e shijshme. Me perimet që gjenden në çdo familje, kjo supë me kërpudha mund të përgatitet shpejt dhe lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 350-400 g lugë çante
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 3-4 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1-2 lugë vaj
 • 1500-1800 ml ujë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi , per shije

Udhëzime

 1. Tërhiqni kërpudhat dhe shpëlajini nën ujë të rrjedhshëm.
 2. Kërpudhat më të mëdha i prisni në gjysma ose në katërsh.
 3. Ngrohni gjalpin në një tigan.
 4. Skuqini kërpudhat në të për 10-15 minuta.
 5. Qëroni patatet, qepën dhe karotën.
 6. Patatet i presim në copa mesatare.
 7. Pretojmë qepën.
 8. Karotën e grijmë në rende.
 9. Në një tigan të pastër ngrohim vajin në zjarr mesatar.
 10. Skuqim karotat dhe qepën për 5-7 minuta.
 11. Patatet dhe kërpudhat i vendosim në një tenxhere me ujë të vluar.
 12. Supën e gatuajmë për rreth 15-20 minuta.
 13. Më pas shtojmë perimet e pjekura, kripë dhe piper.
 14. Lëmë kërpudhat. supa zieje edhe per 5-7 minuta te tjera.
 15. Pastaj nga Hiqeni zjarrin dhe servireni te nxehte.

Vegla

 • qërues perimesh
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tavë
 • stewpot
 • rende