Supë aromatike me kërpudha me qepë, sheri dhe salcë kosi

Supë aromatike me kërpudha me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Supa me kërpudha ka një aromë të mahnitshme të kërpudhave dhe qepëve të skuqura. Roux e tras dhe rafinohet mrekullisht me salcë kosi, të verdhë veze dhe sheri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë aromatike me kërpudha me qepë
Supë aromatike me kërpudha me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Supa me kërpudha ka një aromë të mahnitshme të kërpudhave dhe qepëve të skuqura. Roux e tras dhe rafinohet mrekullisht me salcë kosi, të verdhë veze dhe sheri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 gr kërpudha
 • 1 qepë, e madhe
 • 3 lugë gjelle gjalpë
 • 2-3 lugë miell
 • 600 ml lëng viçi
 • 3 lugë krem pana
 • 2 të verdha veze
 • 2 lugë sheri, e thatë
 • 70 g salcë kosi
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Kërpudhat i presim në feta të holla.
 2. Kërmoni dhe grijeni qepën.
 3. Shkrini gjalpin në një tenxhere.
 4. Skuqini qepët derisa të jenë transparente.
 5. Shtoni kërpudhat dhe skuqini për rreth 5 minuta.
 6. Miell shtoni dhe kaurdiseni për 1 minutë.
 7. Hidhni lëngun dhe lëreni të ziejë.
 8. Lëreni të ziejë për 1-2 minuta.
 9. Rrumbullakoseni me krem dhe vazhdoni zierjen në zjarr të ulët.
 10. Në një enë përzieni së bashku te verdhat me sherry dhe salce kosi .
 11. Përziejmë vazhdimisht masën dhe shtojmë 1-2 lugë lëng mishi të nxehtë në një rrjedhë të hollë.
 12. Hidhni kosin në supë duke e përzier herë pas here.
 13. Ngrohni supën me kërpudha, por mos e zieni.
 14. Supës me kërpudha i hidhni kripë dhe piper sipas shijes dhe shërbejeni me bukë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • tas
 • lugë përzierje