Supë aromatike me kokos me spageti, karrota dhe karkaleca

Supë aromatike me kokos me spageti

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Ai me qumësht kokosi dhe karkaleca ka shije të mrekullueshme. Hudhra dhe xhenxhefili si dhe limeja e freskët harmonizohen në mënyrë perfekte me njëra-tjetrën dhe i japin supës një aromë unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë aromatike me kokos me spageti
Supë aromatike me kokos me spageti

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Ai me qumësht kokosi dhe karkaleca ka shije të mrekullueshme. Hudhra dhe xhenxhefili si dhe limeja e freskët harmonizohen në mënyrë perfekte me njëra-tjetrën dhe i japin supës një aromë unike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta tajlandeze

Përbërës

 • 6-8 karrota
 • 3 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil të sapo grirë
 • ¼ – ½ lugë çaji djegës pluhur
 • 400ml qumësht kokosi
 • 750ml ujë + 2 lugë gjelle
 • 1 lugë niseshte misri
 • 110 g spageti
 • 650 g karkaleca deti
 • 1 gëlqere
 • kripë, sipas shijes
 • chives, për shije
 • koriandër, për shije

Udhëzime

 1. Prisni karotat në shkopinj.
 2. Prisni hudhrën.
 3. Në një tenxhere ngrohni vajin në zjarr mesatar.
 4. Tratisni xhenxhefilin, hudhrën dhe djegësin për rreth 1 minutë.
 5. Më pas shtoni karotat, kokosin qumësht dhe 750ml Shtoni ujë.
 6. Në një enë të veçantë bashkoni niseshtën e misrit dhe 2 lugë ujë dhe shtoni në tenxhere. Lërini të ziejnë.
 7. Preni spagetin përgjysmë, shtoni në lëng mishi dhe lërini të ziejnë.
 8. Makaronat i gatuani al dente në zjarr mesatar.
 9. Shtoni karkalecat në tenxhere dhe i ziejini për rreth 1 minutë. .
 10. Supën e kokosit e hiqni nga zjarri, e rregulloni me lëng lime dhe kripë.

Xhenxhefili i freskët mund të zëvendësohet me një lugë çaji xhenxhefil të bluar.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • shtypje agrumesh